Cankurtaran yok mu? - Hilmi Karaman

Cankurtaran yok mu?


Bartın'ın Temiz denizi, el değmemiş doğası ve Milattan Öncesine uzanan tarihiyle tatilcilerin vazgeçilmezi haline gelen Amasra İlçesi başta olmak üzere, İnkumu Mugada Güzelcehisar Kızılkum sahillerinde cankurtaran ve güvenlik görevlisi bulunmaması tatilcileri korkutuyor.

Hava sıcaklarının yükselmesi ile sahillere akın eden yerli ve yabancı vatandaşlar her an boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Kum kayması olduğunu gösteren uyarı levhaları ve yapılan anonslar, Denize girme’nin yasak olduğunu belirten Bayraklar bile yetersiz kalıyor. Son zamanlarda yaşadığımız boğulma vakaları ile Ulusal basında gündeme gelen Bartın’ın sahillerinde cankurtaran ya da güvenlik görevlisi neden yok diye sorgulanıyor. Cankurtaranı geçtik sahillerde inkumu haricinde Acil müdahale edecek bir sağlık görevlimiz bile yok. 112 Acil servis ekipleri’de olmasa vay bu milletin haline ya da şansınız varsa eğer tatile gelen bir doktor ya da hemşire tesadüfen o anda orda olup ilk müdahaleyi yapabiliyorsa ne mutlu, her fırsatta Bartın sahillerini diline dolayıp, turizmin gelişmesinden bahseden il dışından gelen yerli yabancı turistlerin ekonomiye sağladığı katkılardan bahseden siyasetçiler neden bu duruma sessiz kalıyor anlamıyorum. Yaz aylarında Bartın sahillerine gelen binlerce vatandaş, sahilde cankurtaran, güvenlik görevlisi bulunmadığından Bartın bölgesine tatile gelmeye endişe ediyor. Geçtiğimiz Hafta sonu

Pazar Günü 4 gencimizi daha adı üzerinde Karadenize kurban verdik. Bunlardan ikisi kardeşimiz diyeceğimiz yakınımızdı, diğer ikisi ise Ankara ilinden Bartın’ı tercih eden iki kardeşti. Canlar yandı ocaklar kül oldu takdiri ilahi mekânları cennet olsun diyoruz. Ama nedense Bartın olarak, siyasiler olarak bir cankurtaran çalıştıracak paramız yok. Böyle giderse yerli tatilcilerin dışında İl dışından gelen ya da yabancı misafirleri çok arayacağız.
Aracınızla Şehir Merkezine Girmeden Tekrar Düşünün
Bartın Belediyesi tarafından yapılan yeni projeler ile şehir merkezinde yapılan çalışmalar nedeniyle kapatılan yollar trafik akışını neredeyse durma noktasına getirdi. Kemer köprüden baktığınızda araç kuyruğunu çatmaca ışıklı kavşakta görmek gayet mümkün hale geldi. Belediye çalışacak hizmet verecek, buna kimsenin diyecek sözü olmasa gerek, ama aracı olan ve şehir merkezi istikametini tercih eden sürücülerin bir daha düşünmesi gerekir. Kestirme diye ya da işi olanlar şadırvandan geçip, yukarı çarşıdan geri dönmeniz en az on beş dakika en fazla yarım saat sürüyor. İşiniz varsa aracınızı park edip yaya giderseniz işiniz daha kolay olur.  

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Tem

Cankurtaran yok mu?