Valilikten düğünler için kritik karar

Artan vakalar nedeniyle düğün törenleri için valilik yeni bir karar aldı.

PAYLAŞ

Bartın valiliği il genelinde yapılacak olan tüm düğün, kına, nişan ve sünnet törenlerinde kurallara uyulmasını sağlamak amacı ile polis ve jandarma personeli görevlendirileceğini açıkladı.

İşte o açıklama
“İlimiz genelinde gerçekleştirilecek olan düğün törenlerinin (kına, nişan ve sünnet gibi etkinlikler dahil) her biri için sivil ya da resmi jandarma ve emniyet personeli görevlendirilecektir.
Bu personel tarafından İl Hıfzıssıhha meclisinin düğünler konulu tedbirler konulu 46 nolu kararında belirtilen tedbirlere uyulup uyulmadığı ile ilgili olarak düğün töreni boyunca yerinde denetim yapılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

DÜĞÜNLERDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

1.Düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacaktır.

2.Düğünlerin yapılacağı mekânların mesafe planına ve kapasitesine uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi düğün mekânının girişinde görülebilir bir yere asılacak.

3.Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin
bilgilendirme afişleri düğün yapılacak mekânların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

4.Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacaktır. Ateş ölçen
personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak.

5.Düğün mekânlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak.

6.Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği
Bulundurulacak.

7.Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak, maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacaktır. Ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil olmak üzere) sağlanacak.

8.Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecektir.

9.Düğün esnasında veya akabinde yemek ikramı olması durumunda Bakanlıklarca
belirlenen hükümler ile Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “COVID-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler”e uyulacaktır.

10.Misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecektir.

11.Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.

12.Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da
kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak.

13.Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.

14.Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacaktır. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecektir.

15.Düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacaktır (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecektir.

16.Düğün mekânlarında bulunan mescitler Bakanlıklarca ve Diyanet İşleri Başkanlığı
tarafından belirlenen hükümlere uygun olarak kullanıma açılabilecektir.

17.Düğün mekânlarında bulunan kantin/kafeteryalarda temizlik, maske kullanımı ve
mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemeler kullanılacak.

18.Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi malzemeler için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecektir.

19. Davetlileri düğün yapılacak mekânlara taşıyacak otobüs/minibüslerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”e uyulacaktır.

20.Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecektir.

21.Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecektir. Asansör içerisinde
mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecektir.

B) Düğün Yapılacak Mekânlar

1.Kapalı Alanlarda Yapılacak Düğünler;
a)Kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde mekânın sağlıklı havalandırılması için iki düğün arasında en az 1 saatlik zaman bırakılacak, bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacaktır.
b)Düğün yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanları kullanılmayacak.
2.Açık/Kır/Bahçe vb. Yerlerde Yapılacak Düğünler;
Açık mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır. Ulaşılabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulacaktır. Koronavirüs (COVID-19) bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak.
3.Köy/Sokak Düğünleri;
a)Düğün sahiplerine düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken bu karar hükümleri tebliğ edilecek, aynı zamanda düğün sahiplerinden karar hükümlerine uyulacağına dair taahhütname alınacaktır.
b)Yemek verilmesi durumunda tek kullanımlık malzemeler (çatal, kaşık, tabak vb.) tercih edilecektir.
C) Düğün Esnasında veya Akabinde Kokteyl vb. Etkinlik Olması
1.Kokteyl vb. masaları arası en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenecektir.
2.Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.
3.“Açık Büfe” uygulanması durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmasını ve misafirlerin yiyeceklerle temas kurmalarını engelleyici bir cam siperlik bulundurulacaktır. İstenen yiyeceklerin önlemler dâhilinde bir görevli tarafından misafirlere verilmesi sağlanacaktır.
4.Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazların personel vasıtasıyla kullanımına müsaade edilecek.

Bartın Olay

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN