Yeniden Müfettiş geldi, soruşturma başlatıldı

Bakanlık Bartın Kadın Doğum Hastanesindeki doğum olaylarını yeniden mercek altına aldı.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Devam Eden Şikâyetler Üzerine Bir Kez Daha Müfettiş Geldi
 
Bakanlık Bartın Kadın Doğum Hastanesindeki doğum olaylarını yeniden mercek altına aldı.
 
Geçtiğimiz yıllarda ulusal basına da doğum olayları ile ilgili konu olan Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde bebekleri doğarken felç olan ve hayatını kaybeden mağdur ailelerin şikâyeti üzerine yeniden müfettiş görevlendirildi.
Bartın Valiliği’ne intikal eden şikâyetler ve mağdur ailelerin talepleri üzerine Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında; bakanlık müfettişi tarafından bir önceki soruşturmalarla ilgili mağdur itirazlarını, önceki soruşturmalarda yer almayan yeni şikayetleri ve savcılık soruşturması üzerine incelenmesi istenen olayları mercek altına alınacak.
Mağdur aileler adına başvuruda bulunan çocuğu doğum esnasında kol felci geçiren Muhammet Karakök yaptığı açıklamada, doğum olaylarının son yıllarda art arda yürütülen müfettiş soruşturmaları ve savcılık başvurularına rağmen hatta tespit edilen bazı ihmal ve hatalardan dolayı ilgili sağlık personellerine verilen disiplin cezalarına rağmen artarak devam ettiğini kaydetti.
Yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’u ve Valiliği’de bilgilendirdiklerini belirten Muhammet Karakök bu kapsamda bakanlıkta da çeşitli temaslarda bulunarak tüm yetkililer ve kurumlarla birlikte bırakın onlarca olayı, ihmal eksiklik veya hatalardan kaynaklanan tek bir doğum yaralanması ve ölüm bile varsa bunların tespit edilmesi hususunda oldukça hassas olduğunu söyledi.
 
Karakök açıklamasında, “Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde büyük çoğunluğu aynı doktorlar ve personellerin sorumluluğunda yaşanan çeşitli ihmal ve hatalar yüzünden doğarken felç edilen, hayatını kaybeden bir çok bebek ve anne için mağdur aileler olarak yaptığımız başvuru üzerine Sağlık Bakanlığı’mız tarafından çeşitli dönemlerde 2 defa müfettiş görevlendirilmişti.
Müfettiş soruşturmaları; 2016 yılında 6 olay çerçevesinde 5 mağdur ailenin dinlenmesi ve dosyalarının incelenmesi şeklinde, 2017 yılında ise 15 olay çerçevesinde 14 mağdur ailenin dosyalarının ve şikâyetlerinin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleştirilmişti.
Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yürütülen 2’nci müfettiş soruşturmasının 2017 Aralık ayında sonuçlandığı ve cezaların onay beklediği tarafımıza bildirilmişti. Sonrasında ailelerle bakanlığımıza üst üste dilekçeler yazarak o tarihte 15 olan mağdur sayısının 30’un üzerine çıktığını mağdurların isim ve iletişim belgilerine kadar vererek beyan edip cezaların ivedilikle onaylanıp uygulanması talebimizi bildirmiştik.
Bir süre sonra olayların büyük çoğunluğundan sorumlu tutulan sağlık personellerine yönelik çeşitli cezaların müsteşarlık tarafından onaylandığı ve işleme alınmak üzere Bartın Sağlık İl Müdürlüğüne gönderildiği belirtildi. Bu sözlü olarak alınan bilgiler bir süre sonra bakanlığımızca şahsıma gönderilen resmi bir yazıyla da tarafımıza ulaştırıldı.
Sorumlu personellere çeşitli idari cezaların verilmesiyle neticelenen 2017 yılında yürütülen bu müfettiş soruşturması yapılırken yaklaşık 15 olan mağdur edildiğini iddia eden aile sayısı bugün ikiye katlanmıştır. Üstelik konunun muhatapları yine aynı sağlık personelleridir. Bu sebeple öncekilerden çok daha teferruatlı ve titiz bir soruşturmanın yeniden gerçekleşmesi elzemdir” dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • PARA | 06 Kasım 2018 12:50

    Bu doctor bu parayı bırakıp gitmez böyle bir sahipsiz memleketi hiçbir yerde bulamaz insanların canı hiç kimsenin umrunda değil herşey para ve menfaat olmuş

  • Kafam karışık | 06 Kasım 2018 00:32

    Eşimi sabahtan hastaneye bırakıp 3 litre serum takılıyordu Akşama almaya gidiyordum orada yaşananları bana anlattı doğumları oradaki hemşireler yaptırıyor azarlayıp bağırıp küfür söyleyen. Müfettiş gelmiş neye yarar .aynı kişiler halen iş başında ve aynı hatalar yapmaya devam acımasızca. Doğum uzun sürmesin diye makas atıyorlar. Doğum yapan bayanlar acılar içinde kendisi ile uğrassinlarmi yoksa bebekleri ilemi .oradaki çalışanlar değişmediği sürece düzelme olmaz. Saygılarımla.....sayın yeni Valimiz de inşallah göz yummaz önceki meslektaşı gibi .hoşçakalın....

  • Hasan | 05 Kasım 2018 18:32

    Doğumlara dr girmiyor ebeler giriyor hastaları azalıyor dikiş atıyor doğum parasını dr alıyor

BUNLARA DA BAKIN