Kozcağız Nasıl Öğrenci Şehri Olur? - Süleyman Karaman

Kozcağız Nasıl Öğrenci Şehri Olur?


Bizleri kırmayıp davetimize icabet ettiği için rektörümüze teşekkür ediyorum. Birçoğu Kozcağız’da ikamet eden öğrencilerimizin düşüncelerini ve isteklerini öğrenerek nasıl daha çok öğrenciyi Kozcağız’a çekebiliriz noktasında sohbet ettik.

Bildiğiniz gibi Kozcağız’da bir yüksekokul, bir fakülte açılması hepimizin en büyük arzusu.

Başkan Karaman’ın öteden beri burada bir yüksekokul açılması konusunda talebi olduğunu belirten Rektör Kaplan, “Öncelikle Kozcağız’da öğrencilerin barınabileceği mekânları oluşturun, öğrenciler burada kalmaya başlasın, bölüm açmak kolay” dedi. Kozcağız’ın ilçelerden bile gelişmiş, onlara göre daha iyi imkânları olduğunu vurgulayan Kaplan, “buralar ders çalışmak bakımından fevkalade güzel yerler, üniversitemize yakınlık bakımından burada kalınabilir. Kozcağız güzel bir başlangıç yaptı, öğrenciler için daha güzel mekânlar oluşturulabilir” dedi.

Bartın’daki ev kiralarının yüksekliği ve yeterli sayıda olmamasını, Bartın Üniversitemizin yeni kampus alanının Kozcağız’a daha yakın olmasını fırsata çevirebiliriz.

İşte tam bu noktada Kozcağızlılara büyük iş düşüyor.

Öncelikle öğrencilerin Kozcağız’da barınması için atıl vaziyette boş duran tüm evlerin öğrencilere kiraya verilmek üzere hazırlanması gerekiyor. Onların eğlenebilecekleri, güzel vakit geçirebilecekleri mekânların açılması gerekiyor. Sosyal belediyecilik anlamında gece aydınlatmalı suni çim saha, yeni yapılan çok amaçlı sosyal tesiste bulunan sinema, toplantı ve düğün salonu ile kafeteryalar büyük bir eksikliği gidermiş olacak. Bunun yanında belediye tarafından ücretsiz çamaşırhane hizmeti ve üniversite öğrencilerine sabahları dağıtılacak sıcak bir çorba çok iyi olur kanaatindeyim.

Ulaşım sorununu belediyemiz satın aldığı araçla, Kozcağız’dan üniversiteye 1 TL’ye öğrencileri taşıyarak çözmüş vaziyette. Başkanımız Mustafa karaman, Öğrenci sayısı arttıkça araç seferlerini de arttırarak üniversiteye ulaşımı kolaylaştıracağını, önümüzdeki kayıt döneminde üniversitede tanıtım standı açarak öğrencilere daha ucuza yaşayabilecekleri Kozcağız’da ikamet etmeleri konusunda her türlü desteği ve kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini belirtiyor.

Kozcağız’ın kurtuluş reçetesi öğrenci şehri olmaktan geçiyor. Burada herkese büyük görev düşüyor. Eğer Kozcağız’ı öğrenci şehri yapmak istiyorsak barınma, yeme içme ve eğlence gibi konularda öğrencileri en iyi şekilde ağırlamalıyız.

İlk kurulduğunda yeni doğan bir bebeğe benzetilen, Rektör Ramazan Kaplan ve ekibinin özverili çalışmaları sonucunda emekleme döneminde koşarak hızla büyüyen Bartın üniversitemizdeki 9 bin öğrenciden niye beş yüz ya da bin öğrenci Kozcağız’da barınmasın?  

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Ormanlarda neler oluyor-4

10Ekm
08Ekm

Ormanlarda neler oluyor-2

06Ekm

Ormanlarda neler oluyor - 1

23Oca

Vekil mi ithal edelim?