Göveleme Zamanı - Süleyman Karaman

Göveleme Zamanı


Bilirsiniz köylerde büyükbaş hayvanların göveleme zamanları vardır. Göveleyen hayvan etrafa saldırmaya başlar. Bunun tek çaresi ya suni tohumlamadır, ya da iyi bir boğaya çektirilmesi gerekir. Büyükbaş hayvancılığın gelişmesi bölgemiz için ekonomik açıdan son derece önemli. Tabi bu alanda devletimiz tarafından tohumlama destekleri veriliyor.  Çiftçilerimizin geçim kaynağı olan özellikle büyükbaş hayvancılığın gelişmesi için tohumlama çok önemli. Buradan yetkililere sesleniyorum, bu şekilde etrafta başıboş dolaşan büyükbaşları, insan kılığına girmiş dahi olsalar ipinden tutup tohumlatalım. Olmadı, kuvvetli bir boğaya çektirelim. Nasıl ki sokak hayvanları için kapı önlerine su kabı bırakıyorsak bunlar için de yem, ot ve saman bırakalım. Başıboş bırakmaktansa ekonomiye kazandıralım.  Tohumlamanın başarılı olması için göveleme zamanının iyi tespit edilmesi son derece önemlidir. Yani kısaca konuyu fazla dağıtmadan özetleyecek olursak, reklama girecek ama ilimizde hayvancılığın gelişmesi açısından RTÜK’ün affına sığınarak yine de söylemek istiyorum; hayvanlarınız göveleyince Osman Aga’nın boğasına çektirin. Suni tohumlamanın her zaman riskli olduğunu belirten Osman Aga, işin doğal yollarla çözülmesinin daha faydalı olacağını söylüyor. (Not: Eğer tutmaz ise sorumlu Osman Aga, biz onun yalancısıyız)

OKURYAZAR MEKTUBU

Geçen günlerde ismini gizleyen bir okuryazar ileri geri yazılar yazmış, bazı iddialarda bulunmuş. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, tarafsız ve gerçek gazetecilik anlayışı gereği bu yazıyı sizilere paylaşma gereği duydum. Yazı aynen şu şekilde; “Bartın’da işleri tıkırında olan Karaman Kardeşler onca işlerinin güçlerinin arasında bir de gazetecilikle uğraşıyorlar. Lastik bayiliği, beyaz eşya, oto alım- satım, bilbord işletmeciliği gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Karaman Kardeşler tüm bunlar yetmezmiş gibi Bartın Gerçek Gazeteciler Derneği’ni kurmuşlar. Geçtiğimiz günlerde Vali Bey bu derneği ziyaret etmiş. Dernek binalarını kapalı tutan Karaman Kardeşler Valinin geleceğini duyar duymaz eski keresteciyi arayarak büronun tozunun alınması konusunda yardım istemişler. Dernekteki ahşap mobilyalara oldukça özen gösteren Karaman Kardeşler her ziyaret öncesi keresteci ile itina ile toz alınması konusunda anlaşmışlar. Yalnız bu anlaşmayı borsaya bildirmedikleri konuşuluyor. Diğer yandan Karaman kardeşlerin sırf vali ziyareti için İstanbul’dan alel acele helikopter kiralayarak İnşaat Mühendisi olan Bartın. info adlı haber sitesinin sahibini Bartın’a getirdikleri söyleniyor. Bu fuzuli harcamanın da gider gösterilerek vergiden düşüldüğü belirtiliyor. Tüm bu iddialar araştırılmalı.” (Yazan: Okuryazar) ” Bu yazılanları okuyunca kahrolduk, ağladık, günlerce yas tuttuk, yemeden içmeden kesildik. Kendimiz için değil, basın camiası için üzüldük. Basın camiasının yüz akı, balkanların ve orta doğunun medârı iftihârı, garibi gurabânın dostu, dedikoducuların, çetelere yardım ve yataklık yapanların baş düşmanı, ünü sınırlarımızı aşmış gasteciler için üzüldük. Bu iddiaların asılsız olduğunu belirtmek boynumuzun borcudur. Tüm bu yazılanlar yıpratma amaçlı dış mihrakların işidir. Hatta bu işin arkasında abd ve israil’in olduğunu düşünüyoruz.

IRMAK EYLEMİNE DESTEK
Bartın ırmağındaki kirliliğe dikkat çekmek için düdük çalarak tepki gösteren Yavuzaslan’ı duyarlılığından ötürü kutluyoruz. Yalnız düdük fazla ses getirmez, işin ciddiyeti açısından eyleme ırmak kenarına çadır kurup saksafon, borazan ve vuvuzela çalarak devam etmesini tavsiye ediyoruz.  

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Ekm

Ormanlarda neler oluyor-4

10Ekm
08Ekm

Ormanlarda neler oluyor-2

06Ekm

Ormanlarda neler oluyor - 1

23Oca

Vekil mi ithal edelim?