Adaletli Olmak - Bilal Çam

Adaletli Olmak


                                           Adaletli Olmak
Allah’ın emri olan adalet ya da adil olmak, günümüzde hiç birimizin maalesef uymadığı ve sadece işimize geldiği gibi davranan işimize geldiği gibi kurallar koymaya çalışan bir toplum haline geldik.
Adaletin yer almadığı toplumlar da insanların mutlu olması asla söz konusu değildir ve bu toplumlar devletlerine karşıda güven duymazlar
Devletine karşı da güven duymayan bir toplumdan da huzur, güven, sevgi ve saygı asla beklenemez, Haksız ve suçsuz yere yargılanmış veya cezalandırılmış insanlar toplum için bir yaradır sokaklarda suçlu olduğu halde rahatlıkla dolaşan hayatına devam eden insanlar da olmaktadır,  bu da Adil olmaya çalışan insanların vicdanına dokunur ve mutluluğunu bozar.
Bu sebepten dolayı bir toplumda adaletin sağlanması için mümkün olan her şey yapılmalı ve toplumun tamamına adil davranılmalıdır.
 Ey iman edenler! Allah için adaleti (hakkı)ayakta tutan(hakimler),adalet timsali şahitler olun. Bir kavme duyduğunuz kin sizi adaletten sapmaya sevk etmesin. Adil davranın, takvaya daha yakın olan da budur. Allah’a karşı takvalı olun(emirlerine uygun yaşayın) Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır. ( Maide-8 )
Burada Adaletten bahsederken, işveren işçisine adil olmalı,  Amir memuruna adil olmalı, Büyük küçüğüne adil olmalı, Kısacası gücü yetenin gücü yetmeyene adil olması gerektiğinden bahsediyoruz, Başta söylediğim gibi bize bunu dinimiz emrediyor.
Tarihimize de baktığımızda, Türklerin İslamiyeti kabul etmesiyle birlikte padişahların yönetimi de İslam ahlakına göre olmuştur. Kuranı-kerim de Allahın bildirdiği adaleti uygulayan yöneticiler Bu davranışlarıyla çok büyük başarılar elde etmişler ve büyük fetihler gerçekleştirmişlerdir.
Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde
 ‘’Bir saat adaletle hükmetmek 60 sene nafile ibadetten hayırlıdır’’ Buyurmuşlardır.  Allah haddi aşanları, adaletten ayrılanları sevmez (Bakara s. 190)
Bizler tarihimizi örnek almalıyız,
Peygamber efendimizi örnek almalıyız
Ama biz kesinlikle her konuda çıkarlarımıza göre değil gerçekler ve kanunlar doğrultusunda adil ve adaletli olmalıyız. 
Allah’a emanet olun

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30May
16Mar
13Kas

Sevgi ve saygı

05Eyl

Nereye gidiyoruz böyle!

04Ağs