Valilikten siyah akan ırmakla ilgili açıklama

Kabak arıtma tesisinin başına patladı, İşte ayrıntılar...

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın ırmağının Kemerköprü ve Asma mevkiinde kirlilik nedeniyle siyah akması üzerine başlatılan incelemenin sonuçları açıklandı.
Bartın Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
İlimiz Bartın Irmağında meydana gelen ırmak kirliliğine ilişkin haberler sosyal medyada yer almıştır.
Konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından 15.11.2018 tarihinde yerinde inceleme yapılmıştır.
IRMAĞI KİRLETEN YOK
Şehir merkezinde ırmağa etkisi olma ihtimali olan ırmak civarında bulunan esnaf ve benzin istasyonları denetlenmiş yapılan inceleme sonucunda; çevrede faaliyet gösteren işletmelerin giderlerinin Belediye alt yapısına bağlı olduğu ve bölgede ırmağa herhangi bir deşarjın olmadığı tespit edilmiştir.
ARITMA TESİSİNDE ARIZA ÇIKTI
İlimizde faaliyet gösteren firmanın evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisine yapılan yerinde incelemede ise; söz konusu tesisin dışarısında uygunsuz herhangi bir deşarja rastlanmamış, ancak tesis içerisinde yapılan incelemede atıksu arıtma tesisi havuzlarının dolduğu görülmüş tesis yetkililiklerince saat:18.45’te ana ve yedek deşarj pompalarında arıza olduğu, arıtılmış suyun deşarjında yetersiz kalındığı görülmüş, alıcı ortama taşma riskinin olduğu görüldüğünden işletme, pompa arızası giderilene kadar durdurulmuştur.
Yapılan inceleme söz konusu firma tarafından Bartın herhangi bir deşarjın olmadığı tespit edilmiştir. Ancak ilgili firmanın pompa arızasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletmemesi nedeniyle 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinin (g) bendine göre (6.000TL) idari yaptırım kararı uygulanmıştır.
Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce İlimizde bulunan sanayi tesislerinin Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında yerine getirilmesi gereken yükümlülükler titizlikle takip edilmekte, atıksu deşarjı söz konusu olan tesislerin deşarj konulu Çevre İzinleri bulunmakta ve iç izlemeye esas analizleri mevzuat kapsamında yapılmaktadır.
SUYUN RENGİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
Irmak rengi ise suyun miktarına göre değişiklik gösterebileceği gibi zamanla zeminde biriken yosun ve geçmişten biriken kalıntılar gibi etkenler sonucu dönemsel olarak su ve yağış miktarına göre renk değişiklikleri olabilmektedir. Bu kapsamda Bartın Irmağında renk değişikliği nedeniyle herhangi bir balık veya canlı ölümüne rastlanılmamıştır.”

 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • mahalle sakini | 16 Kasım 2018 21:55

    Yaşam Tıp Merkezi'nin 25-30 metre yukarısında yürüyüş yolundan bakıldığında tam karşıda rahatça görülebilen akıntı sesi çok net duyulabilen ne akıntısı acaba? çok merak ediyorum. yetkililer buna da bir açıklık getirse.

BUNLARA DA BAKIN