Tunç kesintilerin nedenini açıkladı

İşte enerji nakil hatlarındaki arızalar ve onarımlardaki gecikmenin sebebi

PAYLAŞ

TUNÇ’TAN ENERJİ HATTI YATIRIMLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA:
“BARTIN’A SON 10 YILDA 1 MİLYAR 741 MİLYON TL. TUTARINDA ENERJİ YATIRIMI YAPILDI”
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’a son 10 yılda Bedaş’ın elektrik hatları için 225 milyon TL. TEİAŞ’ın ise son 6 yılda trafo merkezleri ve yüksek enerji nakil hatları için 1 Milyar 516 milyon 623 bin TL olmak üzere Bartın’a toplam 1 Milyar 741 Milyon TL. enerji yatırımı yaptıklarını açıkladı.  
BEDAŞ’ın son 10 yıldaki Bartın yatırım tutarı 225 Milyon TL. 
2011’den buyana son 10 yılda BEDAŞ’ın yatırım tutarının 225 Milyon TL olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Bartın’da 2011- 2021 arası dikilen toplam direk sayısının 25.000 adet olduğunu iktidarları döneminde 160 köyün enerji nakil hattının yenilendiğini söyledi.
Tunç, 2011’den buyana son 10 yılda yenilenen alçak ve yüksek gerilim enerji nakil hattının toplam uzunluğunun 950 km olduğunu, 2021-2025 arası projesi hazırlanacak enerji nakil hattı uzunluğunun ise 500 km olduğunu yeni yapılacak hatlar için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile acele kamulaştırma yetkisi alınacağını bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.
TEİAŞ’IN Son 6 yılda Bartın için Yatırım tutarı  1 Milyar 516 Milyon TL
Son 6 yılda 2 Adet Trafo Merkezi ve 119 km iletim  hattı için 259 Milyon 333 bin 754 TL. Devam eden yatırım tutarı 673 milyon 789 bin 245 TL 2021 yılı yatırım programında ihale hazırlığı yapılan yatırım tutarı 583 milyon 500 bin TL  Toplamda 5 trafo merkezi 337 km. iletim hattı için 1 Milyar 516 milyon 623 bin TL yatırımı Bartın’a kazandırdıklarını söyledi.
Enerji nakil hatlarındaki arızalar ve onarımlardaki gecikmenin sebebi
Şubat ayı başında yağan yoğun kar yağışının enerji nakil hatlarında büyük hasara yol açtığını belirten Milletvekili Tunç, “onarımlarda yaşanan güçlüklerin, arazi şartları, sulu kar ve don yapması nedeniyle elektrik tellerinde oluşan ağır buz yükünü taşıyamaması ve ormandan geçen hatlarda ağaçların devrilmeleri nedeniyle zorlu şartlarda, çevre illerden takviye ekiplerin katılımı ile 300’den fazla çalışanla ve ilave araç gereçlerle arızalara müdahale edilmesine rağmen  arızaların giderilmesinde gecikmeler yaşandı.” Dedi.
Bartın enerji nakil hatları yapımında Üçüncü ve Dördüncü buz yükü bölgesine alındı
Bundan sonra bu şekilde bir felaketle karşılaşıldığında bu tür arızaların yaşanmaması ve enerji kesintilerinde uzun süren gecikmelerin yaşanmaması için Enerji Bakanlığı ve ilgili kurumlarla görüşmelerin yapıldığını belirten Milletvekili Tunç,  Türkiye de enerji hatlarının TEDAŞ’ın belirlediği buz yükü bölgelerine göre tesis edilmekte olduğunu, buz yükü bölgelerinin enerji hattı üzerinde birikebilecek kar miktarı ve ağırlığı dikkate alınarak belirlendiğini bu çerçevede  Türkiye’nin dört buz yükü bölgesine ayrıldığını, Bartın’ın ikinci buz yükü bölgesinde yer aldığını,  Bartın’dan daha fazla kar yağışı alan doğu illerimizde dördüncü buz yükü  bölgesine göre elektrik tesislerinin yapılmakta olduğunu, son bir ayda Bartın bölgesinde üçüncü ve dördüncü bölge buz yükü karakteristiğinin yaşanması nedeniyle hatlardaki iletken kopmalarının meydana geldiğini, yaşanan arızalar sonrası bu yıl ve sonraki yıllar için TEDAŞ rafından üçüncü ve dördüncü buz yüküne göre enerji nakil hattı yapılması kararının alındığını söyledi.
Enerji Nakil Hatlarının yüzde 70’i yenilendi, yatırımlar devam edecek
Milletvekili Tunç açıklamasında; “Yatırım eksikliğinden kaynaklanan bir durum sözkonusu değildir, 380’lik indirici trafo merkezinin de içinde bulunduğu 1 Milyar 741 Milyon TL. tutarında Bartın’a enerji yatırımı yaptık. Enerji nakil hatlarının 80’li yıllardan bu yana yenilenmediği iddiaları doğru değil, şehir merkezlerinde hatların yeraltına alınması çalışmalarının yanı sıra 160 köyün hattını yeniledik, yüzde 70 yenilenen hatların bundan sonraki yıllarda ağır kış şartlarının yaşandığı doğu illerindeki buz yükü bölgesi kapsamında yenilenmesine karar verildi. Bartın-Zonguldak yüksek enerji nakil hatları inşası sırasında 43 bin ağaç kesiliyor diyerek gösteri yapanların bu gün kalkıp yapılan çalışmaları görmeden, zorlu şartlarda fedakarca çalışan emekçileri görmeden sıcak şöminelerin başından yorum yapmaları haksızlıktır.” Şeklinde konuştu.      
 

 • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 12

 • Ertuğrul UZUNÖZ | 26 Şubat 2021 23:38

  Empati yapalım Bartın organize Sanayide elektrik 4 gün kesilmiş Olsa idi ,?ayni şekilde rahat açıklama Yapabilirmisiniz

 • Yuksel | 25 Şubat 2021 21:30

  Enerjisaya çanak tutmaya gerek yok fotorafta görüldüğü kadarı ve bizim bildigimiz kadarı genelde tellerin üzerine ağaç devrilmesi direk yıkılması falan filen pekala bartın elektirik yazdan yatacagina neden bakımlarını yapmamış bu ağaç devrilirse bu hattı koparır hesabını niye yapmamış ama maaşları bankaya yatmış kim takar direği ağacı 80 cm kar yağmayla 5 .5 gün elektiriksiz kaldık çevre illerden teknik ekip geldi demekki bizde kiler teknik ekip falan değilmiş bunu anladık

 • Cemşit | 25 Şubat 2021 18:48

  BEDAŞ aciklasaymiş keşke. Böylelikle vekil de devlet işleriyle ilgilenirdi. Özel sektörün işiyle ilgili açıklamayı sirketin kendisi yapar

 • Mahmut Coşkun | 25 Şubat 2021 14:35

  Kısaca diyorki bizden önce elektrik bile yoktu gazyağı yakıyordunuz onuda kuyruklarda bekleyerek alıyordunuz. Lütfettik size elektrik getirdik sizde üstüne nankörlük yapıp şikayetçi oluyorsunuz. Yıl 2021 noolmuş 3-5 gün elektrik gittiyse. Yandaş firmalarla aramızı bozmayın bizim kardeşim. Kulsanız kulluğunuzu bilip susun nankörlük yapmayın diyor sayın vekilimiz.

 • bartınlı | 25 Şubat 2021 14:26

  Sıcak şöminemiz yok şömine hayatımda görmedim.1 HAFTA Boyunca elektirik yoktu ve kaloriferler çalışamadı.Soba kurmak zorunda kaldık.Evde yaşlı çoluk çocuk mahvolduk.Elektrik olmadığından sularımızda kesildi.Bunları bilmeden yaşamadan birde hala faturayı vatandaşa kesiyorsunuz.

 • vatandaş | 25 Şubat 2021 14:23

  Zorlu şartlara ve kar yağışına lafımız yok.Zamanında zorlu havalar yokken saha çalışmaları yapılıp riskli alanlar kontrol edilmeli.Örnek vermek gerekirse evimizin önündeki direk 1998 yılında dedem kendi imkanlarıyla dikmiş.Son direk olduğundan 10 Yıldan beridir yan yatmıştı.Defalarca şikayette bulunduk.4-5 yıl uğraştıktan sonra daha BU YIL 1 başında gelip direği düzeltmişler.Düzeltmişler ama direği tutan teli yere sağlam sabitlememişler.Bu karda direk yine yattı.Sen böyle iş yaparsan suçu sonra hava şartlarına atmayacaksın işini düzgün yapacaksın.Şikayetlere konu olan direkleri zamanında düzelteceksin.Yol kenarlarındaki direklere zarar verebilecek ağaların budama işlemlerini havalar uygunken yapacaksın.

 • Koç | 25 Şubat 2021 14:22

  Şömine başında derken ???????? sayın vekil kendi gelir grubundan bahsediyor galiba.

 • Alp | 25 Şubat 2021 00:06

  Ne cok yatirim yapilmis... sizde tutup nankorluk yapiyorsunuz.. bartinin her yeri yuksek gerilim hatlariyla cevrildi... biz koydekiler elektirikler yokken onlara bakip ovunmemiz lazim...

 • Muhtar | 24 Şubat 2021 23:40

  Okulak Mahallesine el atamadılar yıllardır elektrik sorunu var. Bahaneleri kazı izinleri alınamıyormuş. 3 yıldan beri bu izni kim veriyor. Bir de mahalleli görüşsün. Boş boş konuşuyorlar yazıyorlar...

 • Hasan | 24 Şubat 2021 22:56

  p yenilenmiş hayırlı olsun hasar tespit göre % kaç yenilemek gerekir

 • Metin kaynayan | 24 Şubat 2021 22:05

  Birde on senede topladığı parayi da açıklasa iyi olurdu

 • Ali. | 24 Şubat 2021 22:02

  Enerjisa tembelliğine çanak tutulmuştur hayırlısı olsun.

BUNLARA DA BAKIN