Resmi kurumlara girişte HES kodu sorulacak

Bartın'da tüm kamu kurumlarına girişlerde HES kodu sorgulanacak

PAYLAŞ

Bartın'da tüm kamu kurum ve kuruluşları ile resmi ve özel her türlü spor tesisleri girişlerinde HES kodu sorgulaması zorunlu hale getirildi.
Sorgulamalarda riskli olduğu anlaşılan kişiler karantina yurtlarına sevk edilerek zorunlu tecrit altına alınacak.
Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında olağanüstü toplanan Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi yeni tip korona virüs (COVİD-19) salgını ile mücadelede yeni kararlar aldı.
Tüm girişlerde HES sorgulaması yapılacak
Bartın’da İl genelinde korona virüs nedeniyle izolasyona tabi tutulan vatandaşların tespitinin sağlanması ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında (resmi ve özel okullar ile rehabilitasyon merkezleri dahil), tüm konaklama tesisleri ve özel yada kamuya ait tüm misafirhanelerde, resmi ve özel her türlü spor tesislerine girişlerde 'Hayat Eve Sığar' (HES) mobil uygulaması üzerinden çalışan personel ile bina ve tesise gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanması gerçekleştirilecek. 
Kuralları ihlal edenler karantina yurtlarına gönderilecek
HES mobil uygulaması üzerinden yapılacak sorgulamalar neticesinde riskli olduğu tespit edilen kişiler bina veya tesise alınmayacak. Ayrıca riskli kişiler kolluk birimlerine haber verilerek karantina yurtlarında zorunlu tecrit altına alınacak. Ayrıca 65 yaş ve üzeri riskli yaş grubunda bulunanlar şehir içi toplu taşıma araçlarının en yoğun olduğu 16:00-20: 00 saatleri arasında il genelinde şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
1. HES Kodu Nedir?
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.
HES KODU SEYAHAT İZİN BELGESİ YERİNE GEÇMEZ !!!
2. HES Kodunu Nasıl Alırım?
HES kodu üç yöntem ile alınır,
a) Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
b) 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
c) e-Devlet üzerinden,
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden ve SMS ile temin edebilirsiniz. 
3. Nasıl Kullanırım?
Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.
Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.
4. HES Kodu Ne İşe Yarar?
Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.
Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.


 

Bartın Olay

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Goccuvazlı | 26 Eylül 2020 20:44

    Hayat eve sığar uygulamasından alınan HES kodu geçerli değilmi.

BUNLARA DA BAKIN