Nefes alacak gücümüz kalmadı

Esnaf Odası Başkanı esnafın nefes alacak gücü kalmadığını belirterek açıklamalarda bulundu

PAYLAŞ

Esnaf odası başkanı “DUYUN SESİMİZİ” diyerek açıklamalarda bulundu
Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, pandemi süreci nedeniyle çok zor günler geçiren Kahveci, kantinci ve müzikhol işletmecisi esnafın nefes alacak gücü kalmadığını belirterek cansuyu verilmesini istedi.
Tepe, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Yaşamları esaret altına alan, COVİD-19 pandemisi nedeniyle artık dayanacak gücü kalmayan kahveci, kantinci, müzikhol işletmecisi esnafımızın artık "duyun sesimizi!'' diyecek nefesi dahi kalmadı.
Kiralar ödenemiyor!
Bağ-kur ödenemiyor!
Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve daha bir sürü akla gelmeyen faturalar ödenemiyor!
İcralar, mecburiyetten verilen taahhütler ve ardından gelecek yaptırımları düşünmek bile istemiyor!
Okullar açıl(a)mıyor!
Bırakın işyerlerine mal tedarik etmeyi, çocukları okula başlasa bile kırtasiye masraflarını karşılayamaz hale geldi bu esnaf gurupları!
Çekilen kredilerin günü gelmekle beraber bu kredilerin nasıl ödeneceği ise çok büyük bir belirsizlik olarak önlerinde bekliyor!
16 Mart'tan beri çalışamayan birçok esnafımız normalleşmişken kantinci, kahveci ve müzikhol işletmecisi esnafımız (halk sağlığı için) anayasal hakları olan ÇALIŞMA HÜRRİYETLERİNİ dahi kullanamıyor!
Bu esnaf guruplarımız bağışlara mecbur kalarak yaşamak istemiyor!!!
Bu esnaf guruplarımız kimsenin onlara acımasını istemiyor!!!
Bu esnaf guruplarımız devletimizden sadece yok olmamak için, ailelerine ve sevdiklerine bakabilmek için gerekli bütün önlem ve tedbirlerin alınmasını istiyor..
▶Her biri küçük aile işletmesi olan bu esnafımız; Çalışanları gibi "Kısa Çalışma Ödeneği'' kapsamına alınarak YAŞAM ÜCRETİ almak istiyor,
▶Mart ayından beri çalışamadığı için hanesine borç yazılan BAĞ-KUR PRİMLERİNİN SİLİNMESİNİ istiyor,
▶Devletimiz tarafından kapatıldığı için yine devletimiz tarafından KİRALARININ ÖDENMESİNİ istiyor,
▶Çalışamadıkları için ödeyemedikleri kredi ve faturalarının pandemi sonuna kadar ERTELENMESİNİ ve İCRAYA MARUZ kalmamak istiyor.
Halkının sağlığı ve geleceği için 7 aydır büyük bir bedel ödeyen ve başka bir örneği olmayacak şekilde fedakârlık ortaya koyan bu eli öpülesi meslek guruplarının sesi acilen duyulmalı ve ağaç kuruyup devrilmeden derhal CANSUYU verilmelidir.”

Bartın Olay

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 4

 • Öğrenci | 17 Eylül 2020 09:47

  Öğrencilerde zor durumdaydı seslerini duyan olmadı, bir AVM’yi çok gördü küçük esnaf siyasileri..

 • Goccuvazlı | 16 Eylül 2020 22:48

  Bu ülkede herkes için cansuyu var ama gören yok⁉️

 • Tam yol ileri⁉️ | 16 Eylül 2020 22:46

  En büyük ses sizlerde sn tepe⁉️Daha kimden ses duyulmasını bekliyorsunuz. Bir ata sözü derki kendi düşen hiç bağırmasın ⁉️ Durmak yok yola devam demekle hiç bişi çözülmüyor. İcraat lazım,eğitim lazım,ağır sanaii lazım,üretim lazım,adalet lazım, ferah nefes lazım millete artık...

 • Hamza | 16 Eylül 2020 22:22

  Minibüsçülerin okul servislerinin hali nasıl o neden sorgulanmıyor 6 aydır aracımız yatıyor gelir yok okullar kapalı ama bağkur ödemesi devam araçların sigortaları dertleri devam yetkililer bunada bir çare bulmalı

BUNLARA DA BAKIN