Kurucaşile limanında hareketli dakikalar

Batmak üzere olan tekneden acil kaçış ve denizde canlı kalabilmek için uğraştılar

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Denizde Canlı Kalabilme Uygulama Eğitimi Gerçeğini Aratmadı.
Bartın Üniversitesi Bartın Meslek Yüksekokulu Kurucaşile Yerleşkesinde Ulaştırma Hizmetleri Bölümü tarafından yapılan denizde canlı kalabilme eğitimi uygulanan senaryo ile gerçeğini aratmadı.
Bartın üniversitesi eğitim teknesi ve Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği tarafından Bartın Üniversitesi Ulaştırma Hizmetleri Bölümüne bağışlanan denizcilik ekipmanları kullanılarak Kurucaşile Liman mevkiinde yapılan eğitim başarıyla tamamlandı.
Ulaştırma Hizmetleri Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin katıldığı tatbikatta teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.
Tatbikat esnasında batmak üzere olan tekneden öğrenciler acil kaçış ve denizde canlı kalabilme senaryolarını canlandırdı.
Senaryo gereği, can salı tekneden elle indirilerek su içerisinde otomatik olarak şişirildi. Kazazedeler tekneden suya dalma giysileri ile atlayarak tekneden uzaklaştı, can salına ulaştılar. Deniz durumundan kaynaklanacak muhtemel tehlikelere karşı hazırlıklı bir şekilde yardımın ulaşmasını beklediler. Paraşütlü işaret fişeği, el maytabı ve turuncu duman kandili kullanılarak arama kurtarma çalışması yapan deniz ve hava taşıtlarına acil durum işaretleri verildi.
Kazazedeler acil durum işaretlerini gören gemi tarafından kurtarma botu kullanılarak kurtarıldı.
Yaralılar fiziki değerlendirmenin ardından ekiplerce güvenli şekilde can salından çıkarıldı ve ambulanslarla en yakın hastanelere sevk edildi.
Öğretim görevlileri başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.
Eğitim programına 7 personelin katıldığını belirten Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Şerife YAZGAN PEKTAŞ, uygulama eğitiminde katkılarından dolayı Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneğine teşekkür ederiz dedi.
Tatbikatların gerçeği yaşamadan önce nasıl olaylarla karşılaşılacağının birer provası olduğuna işaret eden Pektaş, "Kişisel olarak kendimizi acil durumlara ne kadar hazır hissetsek bile, eksikliklerimiz olabilir. Bu tatbikatlar bunu görmemiz için var. Bu eksikleri bir daha gerçek olaylarda yaşamamak için çaba gösteriyoruz." diye konuştu.
Denizcilik mesleğinde genellikle kayıp ve kazalarla karşılaştıklarını dile getiren Pektaş, yaşanabilecek kayıpları en aza indirebilmek için tatbikatların çok önemli olduğunu kaydetti.


 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN