Kozcağız'a dev seracılık projesi

Kozcağız Belediyesi bir ilke daha imza atıyor

PAYLAŞ

KOZCAĞIZ DEV SERACILIK PROJESİ 

Kozcağız Belediyesi, arıtma tesisinin yan tarafinda, yaklaşık 20 dönüm arazi üzerine 30 adet 520 metrekarelik seralar kuracak.

BAKKA eliyle, Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı'na SODES kapsamında sunulan proje ile; 

5 yıllık periyotlar halinde 60 kursiyer 360 saatlik kurs sonunda sınava tabi tutulacak.

Sınavı geçen 30 kursiyerin her birine, Kozcağız Belediyesi tarafından 520 metrekarelik sera tahsis edilecek.

Böylelikle vatandaşımız hem profesyonel tarım tekniğini kullanarak üretim yapacak hem de satış yapabilecek.

Seraları kullanan çocuklu kadınların çocuklarını bırakması ve eğitimi gibi sosyal ihtiyaçları da Japonya hibesiyle kurulan Kozcağız Kadın Meslek Eğitim ve Beceri Merkezi tarafından giderilecek.

Kozcağız Belediyesi  seralarda yetişen ürünlerin satışında İFAD desteği ile kuracağı Tarımsal Ürunler Pazarında satış ve  pazarlama uygulamasını başlatacak.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, projeye destek için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştüğünü ve projeye onay verileceğini belirterek, Sn Bakanımıza teşekkür ediyorum dedi.

Bartın Olay

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Kozcağız | 30 Temmuz 2020 23:28

    Proje gayet guzel insallah başarılı bir proje olur ancak ÖNCELİKLE sera kurulması planlanan bölgenin hemen yanindaki cöplügün yakilmasinin terk edilmesi gerekiyor. Her türlü kimyasal ile birlikte yakilan çöplük bölgedeki ağaçları kurutmakta ve verimi düşürmektedir. Aşırı derecede hava kirliliğine neden olmaktadir. Umarim bu konuda da bir haber yaparsiniz ve bu çöplüğün durumunu gundeme getirirsiniz..

BUNLARA DA BAKIN