Irmağın neden kirlendiği belli oldu

Yetkili kurumun bulamadığını basın mensubu ortaya çıkardı.

PAYLAŞ

Beklenen yağmur yağmayınca yakalandılar

Hafta sonu mavi renge bürünen Bartın ırmağında meydana gelen kirliliğin tekstil fabrikasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

Kozcağız tarafından gelen ırmak kolunda Cumartesi günü suyun rengi maviye döndü. Yaşanan kirliliğin ardından gazeteci Halil Tekin bölgeye giderek tekstil fabrikasının yakınındaki derenin de aynı renkte olduğunu gözler önüne serdi. Yetkili kurumların şu ana kadar bulamadığı ve tespit edemediği kirliliğin sebebini basın mensubu ortaya çıkarmış oldu. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Irmaktaki kirlilik devam ederken, beklenen yağmurun yağmaması ve ırmaktaki su seviyesinin artmaması üzerine yapılan hesaplar tutmadı. 

Yıllardır yapılıyor iddiası

İhbar hattımıza gönderilen araştırılması istenen iddialar ve cevap bekleyen sorular. 

Tekstil fabriakasında bu aylarda üretim kapasitesinin iki katına çıkmasından dolayı su tuketiminin arrttığı ve tüketilen suyun deşarj edilirken arıtma kuyularının yetersizliğinden dolayı zaman zaman taştığı iddia edildi. Taşan suyun dere yatağına inerek ırmağa karıştığı ileri sürüldü. Bazende yağmur tahminine göre arıtma kuyularının temizliğinin yapıldığı ve kuyu içinde çöken kot pantolonu kumaş boyasının su motorları ile dere yatağına salındığı iddialar arasında.

Suda hangi kimyasallar var?

Irmağa salınan suyun içerisinde çok sayıda kimyasal bulunduğu ve canlılara büyük zarar verdiği biliniyor. Mavi renkli boyanın içinde Çamaşır suyu, Sodyum permangarat, Asit, Soda, deterjan ve kumaş boyalarının bulunduğu ileri sürülüyor.

Fabrikanın yüksek miktarda su ihtiyacı var!!!  

Fabrikada kullanılan suyun çok yüksek miktarda olduğundan dere yatağına kurulduğu ve havaların kurak gitmesinin olumsuz etkilediği belirtiliyor. 

Tüm bu gelişmelerin ardından gözler yetkili kurum Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne çevrildi. Bekleyip göreceğiz.  

 • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 7

 • Oktay | 18 Aralık 2020 17:01

  Cimere şikayet başvurusu yapmak lazım

 • Can | 15 Aralık 2020 13:48

  Bunu yetkili kişilerin görmemesi imkansız bir durum

 • Vatanfaş | 15 Aralık 2020 00:24

  Bizim çevre şehircilik uydudan kim yapıkayıt belgesi almış kim kaçak yapı yapmış onlara bakar onları tesbit eder .Fakire köylüye göz diker kurumlara ceza yazdırır.Bu tür şeylere kulak asmaz mağlesef.Neden Kurumlardaki bazı kişiler vatandaşların sırtına binmekten zevk alır bilinmez.Kemal Sunal hesabı bu tür şirketlere bir Allah on kulu birşey yapamaz.neden iş imkanı sağlıyor diye mi.yoksa ensesi mi cok kalın.

 • Zekeriya Özliman | 14 Aralık 2020 22:19

  Şimdi bu yapılan iş üretim mi, sanayi mi, istihdam mı ? Teşhisi doğru koyalım; bu yapılan çevreye, doğaya, çiçeğe, ağaca, böceğe, kuşa, kurda, kuzuya, insana ihanettir, yaşama hakkı tanımamaktır. Bu çevre katliamına Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yaptırım uygulayamaz, çünkü bu tekstil fabrikasının sahiplerinin arkasında siyasi iktidar vardır. Halk çevre,doğa,ekoloji ve ekosistem konusunda bilgisiz; yaşam alanının neresi olduğunu bilmiyor. Ancak, bu dünya tüm canlıların ( fabrika sahiplerinin de) nefes aldığı,yediği,içtiği,hayvanlarını,çocuklarını büyüttüğü mekandır. Başka habitat,ekosistem, yaşam alanı yok. Artık çok geç oldu; tüm canlıların sonunu insan getirdi. Hayırlı olsun.

 • Hasan | 14 Aralık 2020 21:23

  Kozcagiz bartın yolunu kullanan herkes bu kokuyu hissediyor ama kimse şikayet etmiyor yetkililer de mi görmüyor koklamiyor kanalizasyon kokusu gibi. Budakduzu calikoglu kasapoglu terkehatipler akçamescit sizin irmaginiz degil mi bu köy muhtarlıkları girişimde bulunmalı halk sizi seçtiyse doğduğunuz toprakları zehirletmeyin

 • Yemezler | 14 Aralık 2020 19:24

  Güldürmeyin adamı yetkililer kaynağı bilmiyormuş muş

 • Goccuvazlı | 14 Aralık 2020 19:06

  Halil beye tşk ediyorum böyle bir olayın peşini bırakmayıp araştırdığı için. Mühtemelen fabrikanın kimyasal atığı dereye alışıyor olabilir. Irmaklarda balıkların ve canlıların ölüm sebebi olur. Yetkililer bu işi incelemesi gerek acil şekilde.

BUNLARA DA BAKIN