İnkumu'nda Terör saldırısı olursa

Olası bir terör saldırısındaki patlama sonrası yaşananlar

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri tarafından (UMKE) "terör saldırısı" tatbikatı gerçekleştirildi.
İnkumu tatil beldesinde düzenlenen tatbikatta, olası bir terör saldırısındaki patlama sonrası yaralanan vatandaşlara tıbbi aletlerle müdahale edildi.
Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, UMKE görevi üstlenen personele düzenli olarak temel eğitim ve ardından pratik eğitim verildiğini açıkladı.
Koç tatbikatla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;
"Teorik eğitimler yeterli olmuyor. Bizim için pratik eğitimler gerçekten önemli. Bugün burada ekiplerimizin yaptıkları tatbikattaki senaryoda bir bombalı araç var, daha sonra bombalı araç hedefine ulaşamadan bir panik nedeniyle kendini patlatıyor. Patlamada meraklı vatandaşların da yaralanması yer alıyor. Eğitimler, personelin başarısı anlamında her yıl düzenleniyor. İl içinde 2 defa eğitim yapıyoruz. Bir bölge kampı yapıyoruz bir de ulusal kamp yapıyoruz. UMKE eğitimi almış 83 arkadaşımız oluyor. Bu arkadaşlara gerek ülkemiz içerisinde gerekse ülkemiz dışındaki bu tip olaylarda sağlık teşkilatı olarak her türlü olaya karşı eğitim veriyoruz. Personelimiz, Bakanlığımız tarafından ihtiyaç bildirildiğinde her ortamda, her zaman ülke ve dışındaki olaylara göre müdahale edebilecek düzeyde eğitim almışlardır. Bizim için de çok değerli arkadaşlarımız. Çünkü işlerini özveriyle ve severek yapıyorlar. Bu anlamda da biz de olabildiğince onların yanlarındayız. Onlara her konuda destek olmaya çalışıyoruz. Onlar hem ülkemiz adına hem de milletimiz adına kıvanç kaynaklarımız. Ekiplerimiz, ihtiyaç duyulması halinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'deki yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda da görev alabilecek eğitime sahiptir.”


 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN