İl Koordinasyon Kurulunda yatırımlar değerlendirildi

İl Koordinasyon Kurulu, Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında 2019 yılının ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

PAYLAŞ

İldeki yatırımların kalem kalem değerlendirildiği bu toplantıda Vali Güner, 2019 yılının ilk 3 ayında Bartın’da 225 projede çalışma yapıldığını ve bu projeler için gelen ödeneklerden 205 Milyon 408 Bin TL’nin harcandığını söyledi. Güner toplantıda yeni hizmete giren İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında da bilgiler verdi.

Bartın Valiliğindeki toplantıya, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Komutanı Jandarma  Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, kaymakamlar, kurum ve kuruluşların bölge müdürleri, daire amirleri ve belediye başkan yardımcıları katıldı. Yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin İzlenmesi, koordinasyonu, yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesi yapıldıktan sonra teklif ve öneriler alındığı toplantıda Vali Güner ilk olarak 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte göreve gelen belediye başkanlarına ve İl Genel Meclisi Üyelerine yeni görevlerinin hayırlı olmasını ve çalışmalarında başarılar diledi.
 
225 projede çalışıldı
 
Sinan Güner toplantıda 2019’unun ilk 3 ayında Bartın’daki yatırımlarda gelinen sok noktayla ilgili de bilgiler verdi. Bu kapsamda il genelinde 225 projede çalışmalar yapıldığını ifade eden Güner şöyle konuştu:
 
“225 Projede çalışma yapılmıştır. Bu projelerin toplam bedeli 7 Milyar 704 Milyon 837 Bin TL. Tahsis edilen ödenek miktarları ise 388 Milyon 622 Bin TL dir. Bu ödeneklerden 205 Milyon 408 Bin TL harcama yapılarak yüzde 52,86'lık bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 225 projeden 30'u tamamlandı, 141 projede faaliyetler halen devam etmekte ve 10 proje ihale aşamasındadır. Bu projeler dışında Belediyelerimiz tarafından 14 Milyon 776 Bin TL bedelli 13 proje yürütülmekte ve 3 Milyon 113 Bin TL harcama yapılmıştır.
 
İlk sırada yine ulaştırma var
 
 Yatırımları, tahsis edilen ödenekten yapılan harcama miktarlarına göre sektörel değerlendirdiğimizde; 171,6 Milyon TL ile ilk sırada ulaştırma sektörü, sonrasında 22,8 Milyon TL ile tarım-orman, 5,2 Milyon TL ile enerji, 4 Milyon TL ile eğitim ve 1,4 Milyon TL ile diğer kamu hizmetleri yer almaktadır. Yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerinden öncelikle Bölge Müdürlüklerimize söz vererek, ilimiz yatırım projelerini, sorun ve çözüm önerilerini ayrıntılı inceleyeceğiz.” “Eksiksiz ve hatasız veri girişleri sağlanacak”
 
İLYAS hizmette
 
 Yeni hizmete giren İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında bilgiler veren Bartın Valisi Sinan Güner, “Toplantıya başlamadan önce hizmete giren ve bundan sonraki tüm koordinasyon kurulu toplantılarında kullanacağım İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında önemli gördüğüm konuya değinmek ve bilgi vermek istiyorum; İl düzeyinde yürütülen kamu yatırımlarının güncel verilerinin coğrafi tabanlı bilgi ve görselleri ile elektronik ortama aktarılması, yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenip analiz edilmesi ve geleceğe yönelik değerlendirmeler yapılabilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımızca "İl Yatırım Takip Sistemi" (İLYAS) Projesi geliştirilmiştir. Projenin gelişme sürecinde Cumhurbaşkanlığının illerdeki yatırımları izleyip değerlendirme yapabilmesi için ilgili kurumlarla ayrıca entegresi sağlanacaktır. Bu projede sağlıklı ve kesin bilgi temini için, kamu kumrularımız yatırım bilgilerini eksiksiz ve hatasız olarak İl Yatırım Takip tablolarına girecek ve sisteme veri girişleri sağlanacaktır. Yatırım Takip Sistemi'ne girilen veriler dönemler halinde bu toplantıda olduğu gibi İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında ve yatırımların takibinin yapıldığı diğer çalışmalarda kullanılacaktır. Kurulularımıza yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyor ve bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarı diliyorum” diye konuştu.
 
 Vali Sinan Güner’in açılış konuşmalarının ardında toplantı bölge ve il müdürlerinim sunumu ile devam etti.


 

Bartın Olay

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN