Cami ve Külliye inşaatı devam etmeli

Yardımdeberlerin katkıları ile büyük masraflar yapıldı, cami inşaatı devam etmeli

PAYLAŞ
Cami ve Külliye inşaatı devam etmeli
Yardımdeberlerin katkıları ile büyük masraflar yapıldı, cami inşaatı devam etmeli

Diyanet Sen, külliye inşaatının devam etmesini istedi

Diyanet-Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak, Mahkeme kararı sonrası yapımı durdurulan eski EML arazisindeki Merkez Cami inşaatının devam etmesini talep ederek açıklama yaptı. Albayrak, "bu bina tarihi özellikler taşıyorsa daha önceden koruma altına alınmalıydı.Yıkılan bir binaya geriye dönük koruma söz konusu olamayacağına göre inşaata devam edilmeli" dedi.

Cami inşaatı önünde yapılan basın açıklamasına Diyanet Sen üyelerinin yanı sıra Sivil İrade Platformu temsilcileri ve siyasiler katıldı. Bilindiği gibi Bartın Meslek Lisesi olarak bilinen bina depreme dayanıksız olduğu için son teknoloji ile yapılan yeni binasına taşınmış ve eski bina yıkılarak yerine cami yapılmasına karar verilmişti. Bartınlı vatandaşların isteği ve yardımlarıyla başlayan cami inşaatı maalesef bir süre önce durduruldu.

 ‘METRUK BİNA’ RAPORU VERİLDİ

 Söz konusu binanın tescillenmesine yönelik 05.11.2019 tarihli başvuru üzerine Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanlarınca yerinde inceleme yapılmış ve söz konusu yapının kültür varlığı olma özelliği göstermediği gibi, binanın metruk durumda olduğu yönünde rapor sunulmuştur. Yine Bartın Belediye Başkanlığının 36.11.2019 tarih ve 6468 sayılı yazı ekinde binanın depreme dayanıksız olduğu ve yıkılması gerektiği yönünde raporu verilmiştir. Bütün bu raporlara rağmen malum sendika 10.12.2020 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kuruluna itiraz başvurusunda bulunmuş, konu Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tekrar değerlendirilerek itirazın yersiz olduğuna ve Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27.11.2019 tarih ve 5652 sayılı kararının geçerli olduğuna karar vermiştir.”

“Zonguldak İdari Mahkemesine yapılan itirazda ise; söz konusu binanın 19. Yüzyılın sonlarında yapıldığı ve tarihi özellikler taşıdığına karar vererek, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı kararına varmıştır. Yine bu karar da istinafa taşınmıştır.

Kültür varlıklarımızı, tarihimizi korumak ve onları gelecek nesillere aktarmak devletimizin ve bizlerin vazifesidir. Söz konusu raporlar ortadadır. Okul binasının eğitime uygun olmadığının raporlarla tespit edilmesi üzerine, yerine şimdiki bina yapılmış ve okulumuz artık bu güzel ve son teknoloji ile donatılmış yeni binasında hizmet vermektedir. Yıkılan eski binanın yerine ise vatandaşların isteği ve yardımlarıyla toplanan paralarla cami külliyesi yapımına başlanmıştır. Ancak Zonguldak İdari Mahkemesinin kararı ile yıkılan bina kültür varlığı olarak tescillendiğinden, cami yapımı durdurulmuştur.

TOPLANAN YARDIMLAR İLE BÜYÜK MASRAFLAR YAPILDI

Yıkılan bir binaya geriye dönük koruma söz konusu olamayacağına göre, yapımı durdurulan cami külliyesinin yapımına devam edilmesini istiyoruz. Hali hazırda 800 adet Jet Graud kazıkla zemin iyileştirilmesi yapılan ve büyük masraflarla hafriyatı alınan ve hali hazırda yapımı durdurulan cami için hayırsever vatandaşlar binlerce lira yardımda bulunmuştur. Uzun süren mahkeme süreçleri ile caminin yapımının durdurulması, uzaması bizleri ve Bartın halkını derinden üzmektedir. Yetkililerden gerekli izinlerin verilerek cami inşaatının biran önce bitirilmesini talep ediyoruz.

 • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 5

 • Zek | 20 Şubat 2021 21:26

  Bu bölgede bir tane cami yok. kemer camisinin kapasitesi belli, bu cami gerekli. ayrıca altı otopark olarak kullanılacak. bartının park sorununa derman olacak çalışma.

 • Selam | 20 Şubat 2021 15:37

  Arkadaslar söylesenize bartindaki camilerin doluluk oranini buraya cami yerine iş hani acilsaydi da millet i§ aş kazansaydi

 • İmam | 20 Şubat 2021 02:39

  Önce sahip çıkamıyorlar sonra da ortaya çıkıp konuşuyorlar boş boş. Yapılmasın bence. Halka yararlı bişey yapılsın. Yazıktır yaa bartın a gerekli ihtiyacı olan şeyler yapılsın. Eksik ne var bartın da bi düşünün bakalım.

 • Şafak | 20 Şubat 2021 01:34

  Bartından kaç kişi meslek lisesini yik yerine çami yapalım demiş bartinda çami yapaçak başka yermi kalmamiş..okul yıkılır yerine yeni yapılır.. çami yap yardım topla bartında cami yok hiç namaz kılınaçak demi..yerde yok başka yapılaçak..tarim bölgesi arkası yer çok yapalıcak ama meslek lisesi mevki güzel okul yık yerine döner sermaye projelerderim ben buna sadeçe..şu saatden sonraa

 • Kerem | 19 Şubat 2021 21:37

  Bartın halkından imza kampanyası başlatılsın. En mantıklı karar bu halk isterse yapılır üç beş kişi mahkemeye verdi inşaat mı durdurulur. Yıkılan Okul alanı "tescilli koruma alanı" ilan edilmişti. Neyi koruyorsunuz okul binası yok ortada toprağı mı koruyorlar.

BUNLARA DA BAKIN