Cami İnşaat için sürpriz karar

Bina yıkıldı, inşaat çalışmaları başlamıştı...

PAYLAŞ

Cami Alanı Tescilli Koruma Alanı İlan Edildi
Eski Endüstri Meslek Lisesi Okulunun bulunduğu yerde yapımına başlanan Merkez Camii ve külliye inşaatına durdurma kararı verildi.
Bartın Eğitim Sen tarafından merkez camii inşaatı başlamadan önce Endüstri Meslek lisesinin yıkılmaması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna yapılan müracaat reddedilince Zonguldak Bölge idare mahkemesinde dava açıldı.  Mahkemenin okul alanını “tescilli koruma alanı” olarak onaylamasının ardından Merkez Cami inşaatı durduruldu.
Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı.
“Zonguldak idare mahkemesi, Karabük koruma kurulunun tescil etmeme kararını bozarak tarihi Bartın Endüstri Meslek lisesi binasının birinci derece korunması gereken binalardan olduğunu tescil etmiş oldu. Bartın Endüstri Meslek Lisesi tarihi binasını Yıkmak için kimler yetkilerini nasıl kullandı? Yıktırmamak için kimler yetkilerini de aşarak neler yaptı?
OKUL NEDEN TARİHİ BİNA?
Söz konusu okul binası 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nuretttin Paşa tarafından “Frengi Hastanesi” olarak yaptırılmıştır, uzun süre bu amaçla kullanıldıktan sonra Bartın Memleket Hastanesine dönüştürülerek uzun yıllar da hastahane olarak Bartın halkına hizmet etmiştir. Hatta eski yıllarda önünden geçen cadde “Eski Hastane Caddesi olarak isimlendirilmiştir. Günümüzde Bülent Ecevit Caddesi adını taşımaktadır. (Bu bilgiler “Bartın Halk Kültürü Kitabı” sayfa1289)
Tarihi Endüstri Meslek Lisesi binası ve binanın üzerine kurulu değerli araziler Milli Eğitim tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş ve Başkanlık tarafından okulun alanına cami ve külliyesi yapılması kararı alınmıştır. Yani Bartın Milli Eğim müdürlüğü tarafından tarihi okul binasının yıkılmasının önü açılmıştır. Bartın Belediye Meclisi Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin tarihi binası ve arazilerinin külliye yapılabilmesi için 04.01.2017 tarihli ve 24 sayılı meclis kararıyla ilgili yerin imar planını değiştirmiştir.
Belediye Bartın’ın kültür sanat ve ekonomik hayatına katkı sunan tarihi binanın yıkılması yerine başkaca binaların yapılması için çaba sarf etmiştir. Bartın Eğitim-Sen olarak Bartın belediyesine yıkım başlamadan önce üst üste 3 kez yıkımı durdurması için, ayrıca tarihi mesleki lisesinin yıkım aşamasında kanserojen madde içeren asbes kontrolü yaptırması için uyarı yazısı yazdığımız halde halk sağlığını korumak ve Bartın’ın tarihi kimliğine sahip çıkmakla yükümlü bir kamu görevlisi olarak neden sorumluluğunu yerine getirmemiştir? 
Tüm bunlara rağmen Bartın’daki resmi kurumlar Karabük koruma kurulunun incelemesi ve tescil kararını beklemeden yıkım başlamış, Yıkım esnasında acilen cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğumuz halde değerlendirmeye dahi alınmamıştır.
KORUNMASI GEREKEN BİNA YIKILDI
Sonuç olarak Zonguldak idari mahkemesi 1886 yıllarında kurulan memleket hastanesi olarak çalışan tarihi kökleri olan okulumuzun yıkılmaması gerektiğini Karabük koruma kuruluna bildirmiş, Karabük koruma kurulu tüm müracaatlarımızı geri çevirdiği halde mahkeme kararına uyarak tarihi binayı 1.derecede korunması gereken varlık olarak tescil etmiş ve bu durumu yazıyla sendikamıza bildirmiştir. Bu nedenle meslek lisesinin yerine devam eden külliye inşaatının durdurulması gerekmekte ve aslına uygun olarak restore edilerek bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere sağlık ya da eğitim müzesi yapılması gerekmektedir. Bartın Eğitim Sen olarak Bartın endüstri meslek lisesinin tarihi binasının yıkılmaması için eğitim ve sağlık müzesi olarak tekrar Bartın’a kazandırılması için bizimle birlikte yanyana omuz omuza mücadele eden duyarlı kişilere teşekkür ederiz. Çocuklara geleceğimize sahip çıkmak için hep birlikte mücadele edeceğiz.
Bu kararın ardından Bartın Belediyesi tarafından Camii inşaat ruhsatının iptal edilip edilmeyeceği konusunda Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan görüş alacağı işeri sürüldü.
 

Bartın Olay

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 21

 • Eşref | 14 Haziran 2021 09:00

  Bu zihniyetin derdi cami filan değil bunlar termik santiralden tut bu memlekete yararlı olan herşeye karşılar oraya bir disko yapılsaydı onada karşı çıkarlarmıydı merak ediyorum

 • Cansu | 24 Şubat 2021 16:25

  Sevgili iki gözü kör eğitim sen yıllardır harab haldeki binayı cami yapalım diyincemi gördün değerini bartın halkı olarak o kulliyeye ihtiyaç var diyoruz yıllardır orada okuyan öğrencilerin başına parca parca yıkılırken gormedinde binayı şimdi mi gördün yıkıldı artık o bina ve tüm halk bir an önce külliyeyi istiyor şimdi sende bilim ve teknik gelişmelerle ilgili yeni bir yer yapımı için yer ara bul yine hep beraber yapalım yardımda bulunalım

 • Global | 14 Şubat 2021 15:22

  Eğitim binasının Diyanete bırakılması da ne kadar iyi orası ayrı alem. Tarihi okulun yıkılıp yeni okul, cami ve külliye yapmak safi servete yük olmaktan başka bir şey değildir. Onca sorun dururken bu tarz işlere para dökmek tamamen bilinçsizce yapılan iştir. Çevrede cami ihtiyacı varsa öncesinde etüd & fizibilite çalışmalarının tam ve "bilinçli" bir şekilde yapılması gerekirdi. Dinde bizim Okullarda bizim gereksiz ve birbirimizi farklı yerlerden vurmak yerine akli selim olarak konuya odaklanmak ve bu tarz hataları yapanları görmek gerekir :)

 • Ben yaptım oldu | 13 Şubat 2021 18:07

  Bu iktidar ve ortağı zaten her konuda biz yaptık oldu mantığıyla hareket ediyorlar. Tamam o bölgede cami ihtiyacı vardı ama ille de korunması tartışmalı bir binayı yıkmaları gerekmezdi. Karşısında koca tarım müdürlük arazisi yada Kızılay binası var.

 • Melih | 13 Şubat 2021 15:23

  Bartına büyük bir Cami lazım, kemerdeki camide insanlar cuma namazında dışarda yerlerde kılmak zorunda kalıyor bazen yer bulamadık diye kılamadığımız zamanlarda oluyor,Bunu bu saatten sonra durdursan nolacak tarihi bina geri mi gelecek,Acil bir camiye ihtiyaç var millet o kadar yardım parası verdi yetkililer inşallah cami yapımını devam ettirir

 • Protokol | 13 Şubat 2021 00:51

  Protokol camisi demek. Namazı protokol için kılıyorum demek.

 • eml öğrencisi | 12 Şubat 2021 20:06

  zamanında liseyken hiçbir değer verilmeyen binada bizzat ben okudum binanın içine ve dışına okul idaesi istediğini yapıyordu o zaman nerdeydiniz eğitim sen ancak hükümete karşı olmak için böyle bir dava açmıştır onlardan bu beklenir

 • Engin | 12 Şubat 2021 07:03

  Caminin külliyenin gerekli olup olmadığına kim neye göre karar veriyor? O bölgeye bir cami şart. Bu ihtiyacı; namazını kaçırmamak için koşa koşa uzaktaki camilere yetişmeye çalışan birey bilir. Eğer karar veren bireyler İslamı hayatlarında arkaplanda tutmuş, emir ve yasakları görmezden gelmiş, Allah'a savaş açmış ve şeytanı dost bilmiş ise tabiki de gereksiz göreceklerdir. Fakat bilmiyorlar, Allah nurunu tamamlayacak ve İslam her noktada hakim olacaktır. Allah yine de islah etsin.

 • İdeolojimiz Devrim | 11 Şubat 2021 16:43

  Genç arkadaşlarımızın ideolojik misyona ihtiyacı vardır. Tarihi yapıları yıkarak bir vizyon elde edemeyiz. İstediğiniz şey gelecek için sadece iman ve ibadetse telaş etmeyin, ilçe ve hatta kasabalarda bile yeterli kapasitede imam hatip liseleri, orta okulları mevcut. Gelecek neslin daha çok ilme, bilime ve teknolojiye ihtiyacı var. Bunların temelinde muhakkaktır ki kültür, sanat, eğitim ve sportif aktiviteler yatmaktadır. Haklı mücadelesinde mevcut sendikanın yanındayız. Siz değerli Bartın halkının da desteğine ihtiyacı var olmakla birlikte naçizane desteğinizi temenni ediyoruz. Şehir bizim şehrimiz. Kentimizin ve gençlerimizin geleceğine engel olmayın. Onların; sizin görmüş olduğu tecrübeye ihtiyacı vardır. Kontrolsüz güç, güç değildir...

 • MEVLÜT ARSLAN | 11 Şubat 2021 15:43

  Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz. Zaten toplumun içine ettiler. Bari oraya güzel bir Camı yapılsın. Herkesin uğrak yeri OLSUN. Cehennem zabanisi gibi şer işlere neden bu kadar Meyillisiniz . Bir hayra vesile olan onun her türlü nimetlerinden istifade ediyor. Bir şerre vesile olanda onun her türlü günahına ortak oluyor. ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM. ZAMAN GÖSTERDİ Kİ CENNET UCUZ DEĞİL, CEHENNEM DAHİ LÜZUMSUZ DEĞİL. HER yere bir şey lazım. Cennete gül de lazım. Cehenneme odunda lazım.

 • Safiye Çiftci | 11 Şubat 2021 14:33

  Okullar yıkıldıktan sonra harfiyat atıldı bundan sonra engellense ne olur madem tarihî bina idi vaktiyle iptal ettirecektiniz su bi gerçek ki camiye ihtiyaç vardı ezan sesine hasretiz 5 senedir buradayim

 • İsimsiz | 11 Şubat 2021 12:38

  Bunların yatacak yerleri yok.

 • EROL | 11 Şubat 2021 09:32

  Endüstri Meslek Lisesi'nin sağlam 4 katlı binasını ve tarihi binasına yıkıp ta cami yapmak hangi akıl ve mantığa sığar. Cami alanı Meslek Lisesinin karşısında tek katlı kızılay binası , hava lokali ve tarım il müdürlüğünün boş alanına yapılsaydı burada okuyan binlerce Meslek Lisesi öğrencisi Camiye gitseydi daha iyi olmazmıydı. öğrencileri Tıyırtı yokuşuna yapılan meslek lisesine gönderilerek şehirden uzaklaştırıldı, ve başıboş kaldılar. Köyden servisle gelen öğrenciler şehir mezkezinde indirilyor okulu ulaşmakta bile zorluk çekiyor.Başta Müftülüğün inadı Milli Eğitimin ve Belediyenin desteğiyle bu sonuca ulaşıldı. Müftülük bu binaları yıkarak en büyük günahı işlemiştir. Bunun vebalini nasıl ödeyecek. Okul Binasını yıkıp yerine cami yapmak hangi Akıl mantığa sığar. Bizim dinimiz ilk önce OKU der.

 • Kayra | 11 Şubat 2021 08:36

  Külliye yapımına engel olanlar, var ya, Yapılacak Külliye kadar taş düşsün başınıza inşaallah. Eski, hiç bir şeye faydası olmayıp, çöp gibi atıl vaziyette beklemekte olan bir binanın ne faydası olacak Gençlere? Ama doğru, şimdi Sizin gibi dini değerlerle problemi olan güya eğitim sendikası;ama gerçekte eğitim sandukası gibi yapıların ne işi olur CAMİ ler ile? Hele "Külliye" denilince aklınıza "Beştepe BAŞ Külliyesi" dolayısıyla REİS geliyor ya, çıldırıyorsunuz. Ama üzülmeyin, "İslam nurunu tamamlayacaktır", "Firavunlar, Ebu Cehiller her zaman kahrolunacaklar ve herkese ibret olsun diye yeryüzü müzesinde sergileneceklerdir inşaallah.

 • Bartinli | 11 Şubat 2021 06:29

  Bina yıkılmış bitmiş ondan sonra olan olmuş ????????

 • Mümin Yılmaz | 11 Şubat 2021 03:31

  Protokol cami ne ola ki?

 • Tekin | 11 Şubat 2021 02:35

  Denildimi bir yere Türk beldesi gözüm al bayrak arar kulağım ezan sesi

 • K | 11 Şubat 2021 00:20

  Cami projesi çok güzel Bartın ın ihtiyacı var destek olalım köstek değil

 • Cahit | 11 Şubat 2021 00:05

  Oradan bartinda bir çok kisi mezun olmus fakat gelin görünki o kadar zaman icersinde icinde tarihi denilebilecek 1metre kare yer kalmamiştir peki buralar hastene ve okula donusurkrn tarihi yapi bozulurken simdi ortaligı ayaga kaldiran lar nerdeydi orada zaten eski olan tek sey okulun arsasiydi bunu herkes biliyo cami yapilacagini duyuncami tarih sevginiz kabardi beyler bayanlar reklam yapmayi birakin bayatladi bunlar yada şoyle söyleyin cami hariş hersey yapabilirsiniz deyin biz camiye karşiyiz deyin eyvallah

 • Hüseyin | 10 Şubat 2021 22:50

  Bartın'da bir protokol camiine ihtiyaç vardır. Bunu bir sendika engellemeye çalışmamalı. Bilakis destek olmalıdır.

 • Muhammet | 10 Şubat 2021 21:31

  Sağlık kurulu yada müze yapılınca gençliğe ne gibi faydası olacak fakat cami gençler icin iyi olmaz mı dinini öğrense Allah'ını kitabını haramı helali

BUNLARA DA BAKIN