Bartın bu kadar mı sahipsiz!

Hangi devirde yaşıyoruz Allah aşkına! Lafa geldi mi turizm şehri, sular kentiyiz!

PAYLAŞ
Bartın bu kadar mı sahipsiz!
Hangi devirde yaşıyoruz Allah aşkına! Lafa geldi mi turizm şehri, sular kentiyiz!
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Evet, muhterem dostlar…
Bartın gibi her görenin ilk bakışta hayran kaldığı cennet gibi bir şehirde yaşıyoruz.
Ülkemizde eşi benzeri olmayan, üzerinde ulaşım yapılabilen tek ırmak, şehrimizin ortasından geçerek 14 kilometrelik bir yol izleyerek denize dökülüyor.
Birbirinden güzel sahillerimiz, ormanlarımız ve yaylarımız var. Doğal olarak her türlü güzelliğe sahibiz çok şükür. Lakin hiçbirinin kıymetini bilemiyoruz.
Amasra gibi üç bin yıllık tarihi ve doğal güzellikleri olan bir yerin tepesinde termik santral belası kol geziyor.

Daha doğru dürüst bir yolu olmayan, gezmek için gelen turistlerin rehbersiz bulmasının imkânsız olduğu, hiçbir sosyal tesisi olmayan Güzelcehisar gibi doğal bir sahile 2,3 milyon harcayarak boydan boya 3 metre genişliğinde demir kazıklar üzerinde yürüyüş platformu yapıyoruz.
Maksat lav kayalarını turizme kazandırmak olsun.
Lakin zaruri ve hayati ihtiyaç için helanın bile olmadığı sahile yapılan bu yatırımı “ayranımız yok içmeye, yürüyüş platformu ile gideriz lav kayalarını görmeye” deyimi ile açıklayabiliriz.

Mugada sahilinin de durumu hiç farklı değil. Burada yaz sezonunda 3 ay açık olan WC kabinleri senenin geri kalan 9 ayı boyunca kilitli. Maazallah yaz sezonu dışında Mugada’ya gidecekseniz tedbirli olmakta fayda var.
Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde ya tutacaksınız, ya ağaç dibi bulacaksınız, ya da çoğunlukla vatandaşların yaptığı gibi işyerlerine gidip ricacı olacaksınız.
Bir diğer çözüm yolu, denize girdiğiniz zamanlarda ise derine doğru yüzerek deniz deşarjı ile sorunu halledebilirsiniz.
Hangi devirde yaşıyoruz Allah aşkına!  Lafa geldi mi turizm şehri, sular kentiyiz!

Daha sahillerde temel ihtiyaçları karşılayacak bir alt yapımız yok. Tabi wc yanında bir mescit bile yok. Piknik alanındaki direklerde lambalar zaten yanmıyor.

Diğer bütün sahillerimizde aynı sıkıntılar mevcut.

Geçen yıl yaptığımız haber ile “bu vatandaş nereye ne yapsın”  diyerek büyük sıkıntıya dikkat çekmiş, ilimizin yetkili ve etkili isimlerine seslenmiştik. Bugün yolumuz yine Mugada sahiline düştü, ama değişen bir şey olmadığını gördük.

Bütçesi 1 milyon fazla gelince olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi 318 bin TL beton santraline, 500 bin TL eski hizmet binasının onarımına para ayırdı. 1 milyonun içinden üç kuruş ta sahillere yapılacak wc ve mescitler için ayırsaydınız ya muhteremler.

Bartın bu kadar mı sahipsiz, yazık!

Ama bu sefer yetkililere seslenmeyip ilham gelince olaya duygusal yaklaşarak şiir yazmayı münasip gördüm.

Sıkışmayalım!
Güneşli bir havada Mugada sahiline gidelim,
Gezelim, eğlenelim ama sıkışmayalım!
Saatlerce telefonda konuşalım,
Bağıralım, çağıralım ama sıkışmayalım.
Yiyelim içelim, kendimizden geçelim,
Bakışalım, ama sıkışmayalım!
Sahilde yürüyelim, güneşin batışını izleyelim,
Dalgaların sesini dinleyelim ama helaya gitmeyelim!

Ne diyelim, Kalın Sağlıcakla....

Süleyman Karaman
Bartın Olay Medya

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 5

 • Şeyda | 13 Şubat 2019 13:43

  ???????

 • Ali osman | 13 Şubat 2019 00:34

  İşte önemli bi noktaya değinmişsinde Bende önemli noktaya değinsem siyaset olacak Oy kullanmayı bilmek gerek türkiyenin genellerine Bakmak gerek kimler çalışıyor Kimlerin bütçesi var Akıllı düşünmek gerek akıllı.!!!!

 • bartın lı | 09 Ocak 2018 06:18

  Böylesine önemli bir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkür ederim sayın admin. Müsait olduğunuz zaman kemer ve cumhuriyet anıtı civarında ciddi manada otopark sıkıntısı nın olduğunu da aynı zerafet kuralları na dikkat ederek bartın yerel haber gündemine tasirsanız çok memnun oluruz..sizede teşekkür ederim.bartın da gelişen olayları bu siteden öğreniyoruz. saygılar bartinima

 • hasan | 09 Ocak 2018 00:42

  Wc yi düşünmeyen muhterem hiç mescidi düşünür mü ?ECDADIMIZIN TEMİZLEĞE VERDİĞİ ÖNEM" Halk arasında “Sık Dişini Helası” diye bilinen yapının 1960 yılında Tokat’ı ziyaret eden Dr. Suheyl Ünver’in Tokat defterinde “Ali Tusi Helası” olarak adlandırılmış olduğunu kaydetti. Topuklu ayakkabının kaldırımlardan sokaklardan taşan kanalizasyon şebekelerine basmamak adına icat edildiği bir medeniyete karşı ecdadın 700 yıl önce temizliğe verdiği önemi ve bu ihtiyacında doğal bir ihtiyaç karşılığında böyle bir anıtsal yapı ile taçlandırmış olduğunu ifade etti. 

 • Necip Vatandaş | 08 Ocak 2018 20:46

  Vicdanların sesi helal olsun.

BUNLARA DA BAKIN