Bakanlık hileli gıda üreten firmaları açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli gıda üreten firmaları açıkladı.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

618 firmanın 1211 parti ürünü hileli çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığınca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve hileli gıda satan toplam 618 firmanın 1211 parti ürünü içeren hileli gıda listesini açıkladı.

Duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi. 
Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan enerji içecekleri ve alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. 
Baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürününde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi.
Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt ürünlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Denetimler sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve kırmızı et gibi ürünlerde tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı.
Hileli ürün listesine ulaşmak için tıklayın

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Hakan | 12 Ekim 2019 20:01

    YaZıklar olsun bu hilekarlar yüzünden sağlıklı birey kalmadı. Merak ediyorum hale üretime devam ediyorlarmı acaba nasıl bir yaptırım uygulandı? Tekrar tüketim besinlerine hile yapanları şiddetle kınıyor ve bu yazının daha çok yayınlanması gerektiğini düşüyorum.

BUNLARA DA BAKIN