Akın Şirketle İlgili Tartışmalara Noktayı Koydu

'Yetki tartışmalarında noktayı koydu'

PAYLAŞ
Akın Şirketle İlgili Tartışmalara Noktayı Koydu
“Yetki tartışmalarında noktayı koydu”
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

“Yetki belediye başkanında”
31 Mart yerel seçimlerinden sonra geçen süre içerinde Bartın Belediyesince yapılan çalışmaları kamuoyuna aktaran Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, eylül ayı Belediye Meclis toplantısında da  gündeme damga vuran şirket tartışmalarına son noktayı koydu. Şirketle ilgili tüm atama işlerinin Belediye Başkanının yetkisinde olduğunu vurgulayan Akın, şuan CHP’de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine  yakında zamanda bununla ilgili verilen mahkeme kararını da hatırlatarak “En kolay şey demagoji yapmak.  Biz demagoji yapmadan belediyeyi yöneteceğiz. Bize halk tarafından Bartın’ı ve Bartın Belediyesini iyi yönetmek için görev verilmiş. Şov yap, demagoji yap denilmemiş” dedi.
31 Mart yerel seçimlerinde 3. Kez Bartın Belediye Başkanı seçilen Cemal Akın, aradan geçen süre içerisinde Bartın Belediyesince yapılan çalışmaları kamuoyuna aktarmak için basınla buluştur. Kahvaltıda basınla bir araya gelen Akın, bir gazetecinin eylül ayı belediye meclis toplantısında da  gündeme gelen şirket meselesinin içeriğini sorması üzerine tartışmalara neden olan konuya son noktayı da koydu.  Bartın Belediyesinin tüm hesaplarla ilgili işlemlerinin Sayıştay, imarla ilgili işlerinin de mülkiye müfettişlerince denetlendiğini ifade eden Akın, bizzat Sayıştay’a şirketle ilgili yetkilerin kimde olduğunu sorduğunu açıkladı. Sayıştay’ın bu konuda kendisine tüm yetkililerin kanunen belediye başkanında olduğunu ifade ettiğini aktaran Akın, şuan CHP’de olan Ankara Büyükşehir Belediyesine  yakında zamanda “Belediye şirketine atama yetkisi başkana aittir” diye bu konuyla ilgili verilen mahkeme kararını da hatırlatarak “En kolay şey demagoji yapmak.  Biz demagoji yapmadan belediyeyi yöneteceğiz. Bize halk tarafından Bartın’ı ve Bartın Belediyesini iyi yönetmek için görev verilmiş. Şov yap, demagoji yap denilmemiş” dedi.
“Şirket 2011 yılında kuruldu”
Türkiye genelinde taşeronların 2017 yılının Aralık ayında şirketlere devrolunduğunu, Bartın Belediyesindeki şirketin ise 2011 yılında kurulduğu ifade eden Akın, konuyla ilgili şöyle konuştu:
Meclis toplantısında Meclis Üyelerinin şirkete dahil olması şeklinde bir şey söylendi. Bu şirket 2011 yılında kanunlarla kurulmuş bir şirket. 2011 yılında bu şirketin kurulmasının sebebi de şuydu; Biz nihayetinde can kurtaran gibi bazı işlerimizi ihaleye veriyoruz. Biz bu tür ufak tefek işlerimizi kendi şirketimizle yapalım ve buradan da Bartın Belediyesi kazanç sağlasın dedik. Burada Belediye Başkanı veya Belediye Meclis Üyesi buna ortak olursa belediyenin hiçbir işine giremez. 2017 yılının 4 Aralık günü Türkiye genelinde bütün taşeronluklar kalktı. Şirket kurulma mecburiyeti geldi. Bu şart geldikten sonra zaten bizim şirketimiz mevcut olduğu için biz de taşeronları bu şirkete dahil ettik.
“Sadece Ağustos ayında şirketin sigorta, vergi ve çalışan ödemesi  1 milyon 914 bin TL”
Bu şirket dolayısıyla bazı yanıltmalar oluyor. Bu yanıltmalarda çok iyi değil. Bu şirketin içerisinde doğru milyonlar var. Niye milyonlar var? Daha önce Belediyenin bütçesinden taşeron firmalarına paralar verirken kanun  bundan sonra taşeronluğun olmadığını ve taşeronluktaki herkesin şirkete geçeceğini söyledi. Bu noktadan sonra biz belediye olarak parayı şirkete ödüyoruz. Şirkette çalışan 367 arkadaşımıza para ödüyor. Bunun içinde vergisi ve sigortası da var. Kazası belası olduğunda da bu şirket karşılayacak. Mesela ağustos ayında 521 bin TL sigorta belediye şirkete belediye tarafından yatırılmış, şirkette bu parayı sigortaya yatırmış. 161 bin TL belediye bütçesinden şirkete yatıyor, şirket bu parayı vergi dairesine ödüyor. 1 milyon 72 bin 912 TL bu şirkete ödeniyor, o da ücret ödüyor. Brütüne baktığımızda 1 milyon 754 bin 759 TL, sözleşme gideri, KDV’si içerisinde 1 milyon 914 bin TL’yi ağustos ayında belediye şirkete ödemiş, şirkette vergi dairesine, sigortaya ve  367 kişiye ödemiş.
“Şirket, Belediyemize 1 milyon 323 bin TL’lik malzeme kazandırdı”
Bu olmayacak mı? Nereden ödeyeceksin? Şirketin Türkiye’de kuruluş gayesi bu. Bu şirket yine ufak tefek işler yaparak da Bartın Belediyesine 1 fiat doblo, 1 wolksvagen passat, fiat ducato, 1 panelvan, 1 kepçe, 2 kamyon, 2 fiat taksi, diz üstü bilgisayar gibi hepsi içinde 1 milyon 323 bin TL’lik malzeme alarak bu malzemeleri Bartın Belediyesine kazandırmış. Bu şirketin yetkisinin de başkanda mı, belediyede mi, mecliste mi kimse olacağını kanunlar belirlemiş. 18 maddede belediye meclisinin işleri belirtilmiş. Burada belirtilen işlerin dışında atamalarla ilgili işler belediye başkanının görevleri arasında. Belediye Meclisinin görevi değil.
“Sayıştay’a özellikle sordum”
“Gündeme alınsın” dediler. “Sayıştay’a bir daha sorayım” dedim.  Çarşamba günü Sayıştay’daydım. Bölüm Başkanına ve Bartın’ı 2 defa denetleyen baş denetçi bir hanımefendiye gittik. Aykut Bey de yanımdaydı. Özelikle sordum. Bunu yapmak belediyenin işi, kurmak belediye meclisinin işi, yetki ise tamamen belediye başkanında. Bu şirketin kontrolü de vergi denetmenleri ile Sayıştay’da. Sayıştay denetçileri her sene 2-3 ay Bartın Belediyesinin hesaplarla ilgili A’dan Z’ye ne varsa kontrol ediyorlar. Allah’a şükürler olsun Bartın Belediyesi olarak 11. Yılımıza girdik. Tenkit bile almadık. Mülkiye müfettişleri de zaman zaman imara bakar. Allah’a şükürler olsun ki bu konuda da hiçbir sıkıntı yaşamadık. Hani imardan bizi çok tenkit ettiler ya 7. Ayda yeni bir yönetmelik geldi. “Niye 18 uygulaması yaptınız? Yanlış yaptınız” dediler ya bize yeni kanunla 1 metrekare yeriniz bile olsa 18 uygulaması yapma mecburiyeti getirdi. Biz yüzde 40 yaparken bu şartlar yüzde 45 oldu. Bizim doğru yaptığımız kanunla teyit edildi. Ben 18 uygulamasının Hz. Ömer adaleti olduğunu söylemiştim. Bartın Belediyesi’nin bugün olduğu alan 18 uygulamasıyla yapılmıştır.
“Demagoji yapmadan belediyeyi yöneteceğiz”
Bu belediye tecrübeli bir belediye. Bu belediyenin hiçbir çalışanı, amiri, belediye bakanı, belediye meclisi yanlışa imza atamaz. İmza attığında herkes ekmeğinden olur, adı lekelenir. Bunun için ne belediye başkanının, ne belediye meclisinin, ne de müdürünün hiçbir yanlışa imza atmadığı Sayıştay ayrıca mülkiye müfettişlerince denetlenmektedir. Biz kanunlarla yönetiliyoruz, bizim para meselelerimizi inceleyen Sayıştay’dır. İmar işleriyle ilgili bütün her şeyi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlığı inceler. Bunun için biz yetkilerimizi biliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesinin de bu konuda “Belediye şirketine atama yetkisi başkana aittir” diye daha yeni bir mahkeme kararı da var. En kolay şey demagoji yapmak.  Biz demagoji yapmadan belediyeyi yöneteceğiz. Biz belediyenin içerisinde ve belediye meclisinde huzursuzluk istemiyoruz. Biz Bartın’a hizmet ediyoruz ve huzursuzluğa da fırsat vermeyiz. Nasıl vermediğimizi de göreceksiniz. Bize halk tarafından Bartın’ı ve Bartın Belediyesini iyi yönetmek için görev verilmiş. Şov yap, demagoji yap denilmemiş. Bunun için biz görevlerimizi bileceğiz ve layıkıyla yapacağız.”
Gasilhane projesi
Cemal Akın 31 Mart seçimlerinden sonra Belediyece yapılan işleri de şöyle anlattı:
“Tabi verdiğimiz sözleri 5 yıla yayıyoruz. Bu ilk 2020 yılında yapmamız gereken 16 tane projemiz var.  Bunlardan biri Gasilhane. Bildiğiniz gibi göreve geldiğimizdenbu tarafa aracıyla, taburesiyle kefeniyle tahtasıyla ikramlarla hizmetlerimiz devam ediyor. Bugüne kadar 1 milyon km’yi aşkın il dışından il içinden göndererek veya getirerek hizmet vermeye çalıştık. Bunların hiçbirinden de ücret almadık. Şimdi de Bartın Belediyesi Gasilhanesi yapıyoruz Sanayi bölgesinde. Orada da yıkaması dahil her şey bizim tarafımızdan gerçekleştirilecek. 2020 yılında bunu gerçekleştirmek istiyoruz.
“Toprak Kokan Çocuklar”
Toprak Kokan Çocuklar projesinde Karaçay’da şu anda Bilim ve Teknoloji Kursumuzla beraber belki Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün de katılacağı bir proje gerçekleştiriyoruz.İnşallah o da 2020 yılında gerçekleştirilecek.
“Hürriyet Yaşam Merkezi”
 Hürriyet Yaşam Merkezi dediğimiz 280 metre karelik TOKİ’nin yapmış olduğu en son Milli Emlakta bulunan yerin tahsisini aldık. Şimdi yeniden düzenlemesine başladık. Orada kursların olacağı, etkinliklerin olacağı bir yaşam merkezi yapacağız.
“Yerel Ticaretin Geliştirilmesi”
Yerel Ticaretin Geliştirilmesi de Nisan ayında başlayacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda Bartın’da esnaflık yapan dostlarımızın zaman zaman yazdan kışa kıştan yaza geçerken, evlerinde kışlık ve yazlıkların yapılacağı şekilde ürünleri satışa sunacağız. Esnaf odaları ile görüşüyoruz.
Tarihi İskele düzenlemesi
Tarihi İskele düzenlemesinde 103 yıllık bir iskelemiz var taş eksikliği var o da bulundu. O devam edecek. Tarihi iskele ile birlikte 103 yıllık tarih sergilenecek.
Öğrencilere etüt ve yaz kursları
 Yine ilk ve ortaöğretim öğrencilerine edüt ve yaz okulu yapmak istiyoruz eğer istek olursa.
Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi
Yine geçen hafta Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesinin proje ihalesi oldu. Şu anda Kültür Müdürlüğümüzün bulunduğu yerde 4 katlı binamızda 220 yılında başlayıp 2021 yılında bitireceğiz.
Kültür ve İlimizi Tanıyalım Gezileri
 Kültür ve İlimizi Tanıyalım Gezileri bu sefer şehir dışından ziyade şehir içinde kültür ve ilimizi tanıyalım şeklinde geçecek. Ormanlarımızı gezeceğiz.
“Güneş enerjili şarj istasyonları ve aydınlatmalar”
Yine güneş enerjili şarj istasyonları ve aydınlatmalarına başladık. Bunun bir tanesini Cumhuriyet Meydanı’nda yaptık. Buna devam edeceğiz.
Spora destek ve ücretsiz Wifi
Amatör spor kulüplerine ve sporcularımıza destek olmaya devam ediyoruz. Zaten kendi spor kulübümüz de var. Ücretsiz Wifi ye geçiyoruz.
Emekliler Dinlenme Evi
Elmalık Parkımız 8 bin metrekarelik bir alan başladık 2020 yılında faaliyete geçireceğiz. Emekliler Dinlenme Evini Taşev dediğimiz yerde iskele düzenlemesiyle beraber oradaki Emekliler Dinlenme Evi projesini gerçekleştireceğiz. Emeklilerin oturabileceği, kütüphanesinin olduğu ve diğer etkinliklerin yapılabildiği bir yer haline getireceğiz.
Minibüs Durak Merkezi
Minibüs Durak Merkezi yapıyoruz şu anda eski Endüstri Meslek Lisesinin arkasında Öğretmen Evinin orada. Kemerköprü’deki durakları gerekirse Ulus Durağı’ndaki durakları alarak orada bir terminal meydana getireceğiz. Çünkü hergün Kemerköprü’de ortalama 500 minibüs girip çıkıyor  trafik felç oluyor. Artık meydanı meydana çıkarmamız gerekiyor. Durakları oraya getirmekle halkı da mağdur etmemiş oluyoruz. Artık orada resmi daireler var. Belediye, Valilik, SGK, Emniyet bir sene içerisinde Adliye de oraya gelecek. Tarım Müdürlüğü, Çevre Şehircilik Müdürlüğü yine orada. Halkın ihtiyaçlarını görebileceği yerler artık orada oluşmaya başladı. İnşallah daha rahat olacak.
Kemerköprü’de meydan düzenlemesi
Bununla beraber Kemerköprü’de meydan düzenlemesi yapacağız. Durakların olmayacağı, araç parkının bulunmayacağı belki turizm için bir iki otobüsün konaklayabileceği ama her iki ırmak kenarında rahatlıkla oturulabildiği yine Bartın’a has olan belki Tel Kırma’yı Çileği ifade eden ibarelerin yer aldığı düzenlemelerle orayı yeniden düzenleyeceğiz.
Çağlayan rekreasyon projesi
Çağlayan rekreasyon düzenlemesinde ise 2020 yılının sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Yani 50 civarında projemizden 16 tanesini gerçekleştirmek istiyoruz.
“Rutin hizmetlerimiz devam ediyor”
Bunları yaparken ayrıca çeşitli etkinlikler de yapıyoruz. Etkinliklerimizden bir tanesi Avrupa Hareketlilik Haftası. Biz 3 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz. Pazartesi günü açılış töreni ile başlayacak hafta boyunca devam edecek.  Rutin hizmetlerimiz devam ediyor. Yeni yollar açılıyor. Yollara asfaltlar yapıyoruz tamiratlar yapmak gerekiyor. Yeni kanalizasyon hatları yapıyoruz mesela şu anda yeni Endüstri Meslek Lisesi’nden şehir merkezine kanalizasyon hattı döşüyoruz. Bunu yaparken de oranın üzerinde kanalizasyona girmemiş binaları daha yeni mahalle olması dolayısıyla kanalizasyon hatlarını bağlıyoruz.   Bunun yanında 4 tane arıtmamız var. Bu sefer büyük bir revizyona soktuk. 1 Milyon 100 bin TL civarında bir revizyon. Şu anda ana hattımız ayın 15’inde bitiyor. Kavşak suyuda olmak üzere diğer hatlara geçeceğiz. İnşallah 10-15 sene daha elimizi sürmeden arıtma devam etmiş olacak.
“Suyu harcarken dikkatli olalım”
Bu sene çok fazla kuraklı var. Halkımıza şunu söylemek istiyorum. Su hayattır onun için suyu harcarken dikkatli olalım. Belki 2025lerde bölgede su sıkıntısı olmaya başlayacak. Suyu dikkatli kullanmakta fayda var. Şu anda belki bir sıkıntı yok ama inanın Ulupınar’dan gelen su hattı ancak doluyor. Yağmur çok az oldu daha doğrusu kar çok yağmadı. Yer altı sularında sıkıntı var o yüzden dikkatli olmak lazım. Ama şu anda sıkıntımız yok. İnşallah bundan sonrada hizmetlerimize devam edeceğiz.”

 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Adem Sarıkaya | 14 Eylül 2019 21:03

    Sayın başkan diyorki resmi dairelere yakın yere minibüs durağı yapıyoruz diyor şehrin ekonomi merkezi nerede pazar yeri nerede bankalar nerede eğer minibüs ler oraya tasinirsa vatantas olarak vay halimize ya şehre girmek icin 2 kez toplu taşıma ücreti odecegiz Türkiye'de bu kiriz var iken yada yurucez elimizde yükle karda yağmurda güneşte tozda başkan kime hizmet ediyor cokk merak ediyorum başkanın görevi vatandaşa hizmet bartina hizmet seçimden önce 15 köprü yapicaz diyordu ne oldu 15 köprü .vatandaş zorda yetkililer duysun vatantaş para yok 2 kez ulaşım için para odeceği bütçesi yok yürümek için Halide yok bu projeyi kim akıl ettiyse o bir deha olsa gerek Bartın belediyesi köylü diye insanlari ayırıp eziyet etmesin

BUNLARA DA BAKIN