Mescier önünde eylem yaptılar

GÜNCEL 6 Aralık 2016 11:58
Videoyu Aç Mescier önünde eylem yaptılar
A
a

Mescier Demir Çelik Fabrikasının nakliyat hizmetini yapan UGR Lojistik Taş. ve Nak. Tic. Ltd. Şti.’de Nakliyat-İş Sendikası çatısı altında örgütlenen işçiler eylem yaparak “Yasa Dışı Lokavta Hayır” Dedi.

Mescier Demir Çelik Fabrikasına Bağlı UGR Lojistik’te
“Kanunsuz Lokavta Hayır, Sözleşme Hakkımız Engellenemez”
 
Mescier Demir Çelik Fabrikasının nakliyat hizmetini yapan UGR Lojistik Taş. ve Nak.  Tic. Ltd. Şti.’de örgütlenen işçiler, işverenin itirazı üzerine yargılama sonucu Toplu İş Sözleşme yetki belgesini aldı.  
Ancak işverenin TİS yetki belgesine rağmen hiçbir görüşmeye katılmadığı, grev kararı alındıktan sonra, işyerinde İşveren yasadışı bir şekilde lokavt kararı aldığı iddia edildi.
Mescier Demir Çelik Fabrikasının önünde toplanan işçiler adına Sendika Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal tarafından açıklama yapıldı.
Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
“Bu güne kadar gelinen süreci anlattı. Konuşmasında; İşverenin Toplu İş Sözleşmesi sürecinde hiçbir görüşmeye gelmeyerek grev aşamasına gelindiğini ifade etti.  Sendika olarak yasal prosedürü devam ettirerek bu işyerinde grev kararı almış, yapılan grev oylamasında da hayır çıkması sonucunda, Yüksek Hakeme başvuru yapıldığını belirtti. İşverende bu aşamada yasadışı bir şekilde 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa uygun olmayan bir şekilde lokavt kararı almıştır, dedi. Bu süreçte üyelerimizi İşveren, ücretsiz izne çıkartarak kullandıkları arabaların anahtarlarını almıştır. Lokavt kararına rağmen işlerini başka işçiler çalıştırarak devam ettirmektedir. Bu 6356 sayılı yasaya göre suçtur.
 
İşverenin bu haksız ve hukuksuz lokavt uygulaması kabul edilemez. Burada işveren Kanunsuz Lokavt uygulamıştır. Sendikamız üyelerinin UGR Lojistik de sendikalı ve toplu iş sözleşmeli olarak çalışması için her türlü meşru ve haklı eylemlerini yapmaya devam edeceğiz dedi.  Kanunsuz Lokavta karşı mücadelemiz sürecek” dedi.
Bu işyerinin Bartın ve Karabük’te faaliyetini sürdürdüğüne de değinen Kopal Karabük’te de eylem gerçekleştirileceğini belirterek açıklamayı bitirdi.
Jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasına Sendikamızın Bartın, Karabük, Çaycuma’da bulunan ambarlarda ki işyeri temsilcileri de destek verdi. 
Eylem anında iş verilmeyen üyelerimizin yerine çalıştırılan şoförlere de yaşanılan süreç, üyemiz işçiler tarafından anlatıldı.      
Eylemde; “Kanunsuz Lokavta Hayır, Sözleşme Hakkımız Engellenemez” Ozaliti açıldı. “Kanunsuz Lokavta Hayır”, “Davamız Ekmek Davasıdır”, “Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız sloganları atıldı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
  Zebra Perde
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat